Kemik erimesi önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır

Isparta - Ekim 20, 2017 5:50 pm A A

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Serpil Savaş, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü nedeniyle yaptığı açıklamada şu görüşleri aktardı;

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz hastalığı kemikleri gözenekli ve güçsüz hale getirerek kolayca kırılmalarına neden olur. Hastalık sessiz ilerlediği için ‘kemiklerin sessiz hırsızı’ olarak ta bilinir. Osteoporoza bağlı kırıklar en sık bilek, omurlar ve kalçalarda görülür. Omurgadaki kırıklar boy kısalması, sırtta kamburlaşma ve şiddetli sırt ve bel ağrılarına neden olurken, kalça kırıkları hastaların yatağa bağlı kalmalarına hatta ölümlerine neden olabilmektedir.

Osteoporoz hastalığı önemli bir halk sağlığı problemidir. Tüm dünyada 200 milyon osteoporoz hastası olduğu düşünülmektedir. Her 3 kadından biri, her 6 erkekten biri osteoporoz hastalığı adayıdır.

Osteoporoz hastalığının gelişiminde ilerleyen yaş ve ailede osteoporoz öyküsü gibi değiştirilemeyen bazı faktörler olsa da, bazı değiştirilebilir faktörleri bilmemiz hastalıktan korunmamızı mümkün kılar. Kalsiyum, D vitamini başta olmak üzere vitaminlerden ve proteinden fakir beslenmek, yeterince güneş ışığı görmemek, sigara kullanmak, fazla tuzlu beslenmek, aşırı kahve veya alkol tüketmek ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürdürmek osteoporoz gelişimine neden olduğu iyi bilinen faktörlerdir. Dolayısıyla kalsiyumdan zengin dengeli bir beslenme ve açık havada yapılan düzenli egzersizlerle osteoporozdan korunulabilir.

Yerleşmiş osteoporoz hastalığı olan hastalarda ise uygun ilaç tedavileri, dengeli beslenme ve düzenli egzersizlerle ile hastalıktan kurtulmak veya hastalığı yavaşlatmak mümkündür.

Osteoporoz hastalığını tedavi etmek için öncelikle hastalığı fark etmek gerekir. Bu nedenle özellikle 50 yaşını geçen kadınların osteoporoz taramasından geçmesi önemlidir. Taramalar 1-2 yılda bir düzenli devam etmelidir. Bunların yanı sıra, kırıklara neden olan düşmelerin önlenmesi için bir takım önlemlerin alınması gerekmektedir. Düşme riski olan hastalarda düşmeleri engellemek için denge ve kas güçlendirici egzersizler yapılması faydalıdır. Evde kayan kilimler, ayağa takılan elektrik kordonları, yetersiz aydınlatma açısından önlemler alınmalı; banyo ve tuvaletlerdeki kaygan zeminler kaymayan materyallerle kaplanmalıdır. Merdiven, duş, küvet ve klozet kenarlarına tutamaklar monte edilmelidir.

Isparta - 5:50 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER