ITSO Başkanı Başdeğirmen’den teşekkür

Isparta - Kasım 1, 2018 11:26 am A A

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı bazı ürünlerde KDV ve ÖTV indirimine gidilmesine ilişkin Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan belirli sektörlere ilişkin vergi indirimleriyle ilgili karara teşekkür etti. Türkiye ekonomisinin zorlu bir süreçten geçtiği dönemde Hükümetin aldığı tedbirler, kararlar ve özel sektörü destekleyici uygulamaların piyasaya güven verdiğini belirten Başdeğirmen açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıkladığı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer alan karara göre, Yıl sonuna kadar mobilyada KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirilirken, Beyaz eşyada ÖTV oranları sıfıra düşürüldü.

Daha önce Bakanlar Kurulunca alınan tapu işlemlerinde binde 20 olarak alınan harcın, 31 Ekim 2018’e kadar binde 15 olarak tahsil edilmesi, Konut ve iş yerlerinde yüzde 18 olan KDV oranının da 31 Ekim 2018’e kadar teslim edileceklerde yüzde 8 olarak uygulanması kararında son tarih 2 ay uzatılarak, 31 Aralık 2018 olarak belirlendi.

Ayrıca, 31 Aralık 2018’e kadar, 1600 cc altı motorlu araçlarda ÖTV oranlarında 15’er puan indirime gidildi,
Ticari araçlarda yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1’e çekildi.

Döviz kurlarında ve faizlerde son dönemde yaşadıklarımız bize Türkiye ekonomisinin ve Türk özel sektörünün dirayetini ve gücünü bir kez daha kanıtladı. Piyasalardaki durgunluktan öncelikli olarak etkilenen otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektörlerinin desteklenmesi kararı bizi mutlu etti. İşadamları olarak bu uygulamanın 30 Haziran 2019 tarihine kadar devam ettirilmesi piyasalardaki olumlu havayı artıracaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tüm sektörlerimize bu vergi indirimlerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Isparta - 11:26 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER