”Isparta’da 145 faal maden ocağı var”

Isparta - Ocak 3, 2019 8:32 am A A

Türkiye’de doğaltaşın kalbinin Isparta, Antalya ve Burdur olduğunu dile getiren Prof. Dr. Servet Demirdağ, şu teknik bilgileri paylaştı:

” Isparta’da doğaltaş, pomza, barit, kükürt ve krom madeni var. Doğaltaş işletmeleri Eğirdir, Sütçüler, Atabey, Uluborlu ve Senirkent’te yoğunlaşıyor. Isparta’da ”Ottoman” ticari ismi ile üretilen doğaltaş adeta endemik bir ürün niteliği taşıyor. Sadece Sütçüler ve Eğirdir’de üretiliyor. Dünya’da eşi ve benzerinin olmadığı yönünde bilgiler var. Isparta’da 170 doğaltaş ruhsatı var. Aktif olan ocak sayısı ise 145. Isparta’nın gerçekleştirdiği ihracat değeri ise ortalama yıllık 70 milyon dolar.

Türkiye 780 bin m2 yüzölçüme sahip. Ülke bu alanın binde 1’lik diliminde madencilik faaliyeti yürütüyor. Yaptığımız araştırmada Isparta’nın da Türkiye ortalamasına benzeşik olduğunu gördük.

Çevre ve madencilik bütünleşiktir. Ayırt edilemez. Hayatımızın her noktasında madencilik var. Ama teknolojiyi kullanarak, efektif şekilde üretim gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz.”

-SDÜ, ODTÜ ve İTÜ ”pasa’ların değerlendirilmesi için ortak çalışma yapıyor.
Doğaltaş ve mermer sektöründe katma değerin yükseltilmesinin yolunun bilimden geçtiğini savunan Prof. Dr. Servet Demirdağ, maden ocağında ve üretim evrelerinde ortaya çıkan ve ‘pasa’ adı verilen atıkların Millî ekonomiye daha fazla fayda sağlaması için SDÜ, ODTÜ ve İTÜ’nün ortak bir çalışma yürüttüğünü açıkladı.

Atıl kapasite ve ekonomik değer ‘pasa’ dışında Isparta’da bir problem daha tespit ettiklerini anlatan Demirdağ, ”doğaltaş üretimi ve işlemesi evreleri için ileri teknoloji makineler var. Isparta doğaltaşta belirli bir noktaya geldi ama makine üretimi için hiçbir adım atılmadı. Bunda şikâyetim var. Isparta, doğaltaş makineleri de üretmeli” dedi.

Demirdağ, maden rezervinin bitmesi aşamasından sonra alanların rehabilitasyonuna da önem verilmesi gerektiğini belirterek ”Türkiye’de 1.741 hektar, Isparta’da 75 hektar alan bu kapsama giriyor” dedi.

-”100 m3 taşın sadece 10 m3 satılabilir. Bu çok düşük bir verim”
Alp- Himalaya kuşağında yer alan Fransa, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Irak, İran, Pakistan ve Hindistan’ın Dünya doğaltaş rezervinin yüzde 70’lik dilimine hâkim olduğunu belirten SDÜ Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazmi Şengün ise şu bilimsel bilgileri paylaştı:

”Türkiye 7.5 milyar m3’lük (20 milyar ton) bir rezerve sahiptir. Türkiye Dünya’daki doğaltaşın yüzde 40’ına sahiptir. Türkiye’de 11.5 milyon ton üretim var. Dünya’da doğaltaş ihracatı 20 milyar dolar bandında. Türkiye’nin ise sadece 2 milyar dolar. Rezerv ile ekonomiye katılım arasında uçurum var. Bundan ders çıkarmalıyız. Birim tondaki fiyatları biraz daha gözden geçirmeliyiz. Markalaşma ve değer yaratıcı üretim modelini bulmak zorundayız.

Çoğu işletmede doğaltaş ham şekilde (blok hâlde) ihraç ediliyor. Bu sorun da düzeltilmeli.

Doğaltaş ocak işletmeciliğinde en önemli kavramlardan biri de verimdir. Isparta’da ortalama verim yüzde 10. Yani 100 m3 taş kesiliyor bunun 10 m3’ü satılabilir hâle getiriliyor. 90 m3’ü ‘pasa’ oluyor.”

Isparta Mermerciler ve Madenciler Derneği Başkanı Mustafa Küçükyaman da yaptığı değerlendirmede, ”Türkiye’de madencilik ormanlık alanların binde 6’sına tekabül ediyor. Isparta’da ise bu oran binde 3.5- 4 bandında. Isparta, Antalya ve Burdur’u kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi’nde ihracatın en yüksek hacmini doğaltaş teşkil ediyor. Isparta’da mermer üretimi Avrupa standartlarının üzerindedir ve ileri teknik ve teknoloji kullanılmaktadır” dedi.

Isparta - 8:32 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER