Yılın ilk avcılık eğitimi Yalvaç’ta yapıldı

29 Ocak 2013 Salı, 19:40
yilin_ilk_avcilik_egitim_yalvacta_yapildi_h36676

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Isparta Şube Müdürlüğü ve Yalvaç Halk Eğitim Müdürlüğü’nce organize edilen Avcı Eğitim Kursu tamamlanarak 38 kursiyere sertifikaları verildi.Alınan bilgiye göre, Avcı Eğitimi ve Avcılık Belgesi Verilmesi Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında, ilçemizde av ve yaban hayvanlarının korunması, geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması için, av kaynaklarımızı doğrudan kullanan avcı ve avcı adaylarının eğitilmesi ve başarılı olanlara belge verilmesi amacıyla 2013 yılının ilk avcı eğitimi ilçemize bağlı Aşağı Kaşıkara Köyü’nde 9 Ocak’ta başladı ve 21 Ocak’ta sona erdi. Kursta 38 kursiyerin eğitim gördüğü, kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere avcılık sertifikası verildiği kaydedildi.

Avcı eğitimi kurslarına katılım için okuryazar olmaları şartı dışında bir şart aranmadığı, kurs süresinin 32 saat olduğu, avcılık eğitim kursu boyunca kursiyerlere ekoloji bilgisi, doğanın korunması, av hayvanları, avcılık mevzuatı, avcılık tarihi, av için gerekli bilgiler, sağlık bilgisi, av silahları ve avcılıkta kullanılan köpeklerle ilgili konularda eğitim verildiği belirtildi.
Kurs sonucunda verilen sertifika ile avcı adayları, avcılık izin belgesi için gerekli olan eğitimi aldıklarını belgeleyip Avcılık Belgesi ve Avlanma İzin Kartı alamaya hak kazanıyorlar.

İlçede Avcı Eğitim Kursu’na olan talebin gün geçtikçe arttığı, belgeli ve bilinçli avcı sayısında dikkate değer bir artış gözlendiği kaydedildi.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*