ALTIN 259,3534
DOLAR 5,6592
EURO 6,3832
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Isparta 31°C
Az Bulutlu

Yaban hayatına yabani meyve desteği

28.06.2015
A+
A-

Isparta Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Eğirdir Fidanlığı ormanlardaki yaban hayatının korunması ve gelişimi için orman ağaçlarının yanı sıra 25’den fazla türde yılda 400 binden fazla orman meyvesi fidanı yetiştirerek ormanlara dikilmesini sağlıyor. Eğirdir Fidanlığında yetiştirilen orman meyveleri arasında üvez, alıç, geyik elması, hünnap, yabani elma, yabani erik, ahlat gibi çok sayıda yabani meyve türü bulunuyor.

Orman denince akla ilk olarak çam, sedir, meşe gibi ağaç türleri gelse de ağaçlar canlı organizmanın sadece bir parçası. Bu organizma içinde binlerce tür ot, böcek ve hayvanda yaşamını sürdürüyor. Isparta Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Eğirdir Fidanlığı’nda, ormanda yaşayan diğer canlıların varlığını sürdürmesi için orman meyvelerinin de fidanları yetiştirilerek ormanlardaki doğal hayatın sürdürülmesine katkı yapılıyor.

YABANİ MEYVE FİDANI

Eğirdir Fidanlık Müdürü Alime Divrik, her yıl göller yöresinde doğada bulunan üvez, alıç, geyik elması, hünnap, yabani elma, yabani erik, ahlat gibi çok sayıda yabani meyve ağacının yetiştirildiğini söyledi. Divrik “Doğal dengeyi sağlamak adına orman sahalarına orman ağaçlarının yanı sıra yabani hayvanlar için yabani meye ağaçları da yetiştiriyoruz. Tür çeşitliliği anlamında 25’den fazla türde 400 binden fazla yabani meyve fidanı üretiyoruz” dedi.

25 TÜRDE YABANİ MEYVE ÜRETİMİ

Ardıç ağacını, ardıç kuşunun tekelinden kurtarması ile tanınan Isparta Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Eğirdir Fidanlığı orman ağaçlarının fidanlarının yanı sıra yabani meyve ağaçlarının fidanlarını da yetiştiriyor. Eğirdir Fidanlığında yetiştirilen yabani meyve ağaçları ağaçlandırma sahaları ve ormanlara dikilerek ormanlardaki yaban hayatının korunmasına katkı yapılıyor.

Eğirdir Fidanlık Müdürü Alime Divrik konu ile ilgili “fidanlığımızda bu yörede doğada bulunan birçok yabani meyve ağacının tohumdan üretimini gerçekleştiriyoruz. Bunlar arasında üvez, alıç, geyik elması, hünnap, yabani elma, yabani erik, ahlat, zerdali gibi 25’den fazla yabani meyve türü bulunuyor. Biz orman mühendisi olarak ormanları sadece ağaçlardan ibaret bir yapı olarak düşünemeyiz. Ormanlar, orman ağaçlarının yanı sıra yabani hayvanlar ve canlılarında yaşam alanı. O yabani hayvanlar ve canlıların yaşam alanı da ormanlar olduğu için biz doğal dengeyi sağlamak adına onları da düşünmek zorundayız” dedi.

YABAN HAYVANLARININ YEMEĞİ

Ormanlardaki yaban hayatının korunması açısından yabani meyvelerin önem taşıdığına dikkat çeken Divrik “Bakanlığımızın son dönem yaptığı çalışmalar ve alınan karar gereği orman sahalarına orman ağaçlarının yanı sıra yabani meyve ağaçlarının da dikilmesi gerektiği belirtiliyor. Bizde bundan yola bölgemizdeki doğayı gözlemleyerek bölgemizde bulunan yabani meyve ağacı türlerini yetiştirmeye başladık. Bu fidanları doğadan tohumlarını toplayarak üretiyoruz. Yaban hayatındaki hayvanlarda bunların meyvelerini yiyerek varlıklarını sürdürüyor” şeklinde konuştu.

EN ÇOK ÇEŞİT GÖLLER BÖLGESİNDE

Türkiye’deki fidanlıklar içinde yabani meyve fidanı üretimi açısından en çok çeşidin Eğirdir Fidanlığında yapıldığını ifade eden Alime Divrik “Türkiye’de başka fidanlıklarda da yaban meyveleri üretiyor. Ama bölgemizdeki doğal çeşitliliği ve bitki örtüsünü düşündüğümüzde tür çeşitliliği olarak en fazla türde üretim Eğirdir Fidanlığında yapılıyor diyebiliriz. Fidanlığımızda 25’den fazla türde yıllık 400 binden fazla yabani meyve fidanı üretimi yapıyoruz. Bunların büyük bölümü göller yöresindeki ormanlık alanlara dikiliyor. Amacımız zaten kendi yöremiz için üretim yapmak. Zaten doğru olanı da bu yörenin fidanını bu yörede dikmek. Fakat istek olması halinde başka bölgelere de fidan gönderiyoruz” diye konuştu.

YABAN HAYATI CANLANIYOR

Divrik, orman meyvelerinin dikimi ile birlikte yaban hayatının canlandığı yönünde yerel halktan olumlu dönüşler yaşandığını belirterek “Orman meyvelerini yetiştirip diktiğimiz bölgelerdeki yerel halktan çok teşekkür aldık. O bölgede önceden bu türlerin olduğunu ve bunlardan çeşitli yabani hayvanların beslendiğini söyleyerek bize teşekkür ediyorlar” dedi.

BAL ORMANLARINA KEKİK, BİBERİYE, LAVANTA

Fidanlık bünyesinde bal ormanları için ıtri bitkilerin fidelerini de ürettiklerini söyleyen Divrik açıklamasında şunlara yer verdi. “Itri bitkiler olarak lavantanın yanı sıra kekik ve biberiye’de yetiştiriyoruz. Bu yıl için 20 bin lavanta, beş bin biberiye fidesi yetiştireceğiz. Bunları daha çok bal ormanı alanlarına dikiyoruz. Aynı zamanda sarı salkım, akasya gibi türleri de bal ormanları için yetiştirerek bal ormanı oluşturulan sahalara dikilmesi için gönderiyoruz.”

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.