Veteriner Hekimleri Odasından uyarı

Okunuyor | Veteriner Hekimleri Odasından uyarı
 Veteriner Hekimleri Odasından uyarı

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yaşar Günaydın, Veteriner Hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan ve satışa sunulan hayvanların, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırdığını belirterek; “Bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından önemli bir tehlike oluşturmaktadır” dedi.

Isparta Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yaşar Günaydın, yaklaşmakta olan Kurban Bayramı öncesi önemli uyarılarda bulundu. Başkan Günaydın, Kurban Bayramı öncesi kurbanlıkların alımı ve sonrasında kesimi noktasında vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar olduğunu bildirdi.

Başkan Günaydın, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Kurban Bayramında, binlerce büyükbaş ve küçükbaş hayvanın nakli ve kesimi yapılmaktadır. Bu miktar, ülkemizde yıllık olarak kesilen hayvan miktarının yüzde 25’dir. Bu kadar büyük sayıda hayvanın bu kadar kısa sürede nakledilmesi ve kesilmesi, gerekli tedbirler alınmadığı ve gerekli alt yapı oluşturulmadığı takdirde, insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre ile ilgili sorunları da beraberinde getirmektedir. Bunun yanında, kullanılamayan hayvansal yan ürünler nedeniyle büyük ekonomik kayıplar oluşmaktadır.

Özellikle, veteriner hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan ve satışa sunulan hayvanlar, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırmakta ve bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından önemli bir risk oluşturmaktadır. Şehrimizde kurbanlık hayvanların sokaklarda dolaştırılması satın alınan hayvanların uygun olmayan kesim noktalarında kesilmesi tehlikenin boyutunu arttırmaktadır.

Halkımızın ibadetini rahat huzur içerisinde yapabilmesi, üreticilerimizin ürettikleri hayvanı uygun şartlarda satışlarını yapabilmeleri kurban bayramının bayram ruhuna uygun tarzda kutlanması; Kurban Bayramında insan sağlığı ve hayvan sağlığının korunması ve hayvanlarında hayvan refahı ve gerekli hijyen şartlarına uygun olarak kesilmesini ve çevre kirliliğini önlenmesini sağlamak ve kurban bayramı ile ilgili olumsuzlukların giderilmesi Veteriner Hekimleri Odası ve Veteriner Hekimler olarak amacımızdır” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın