Üreticiler yağışlardan memnun

Isparta - Temmuz 21, 2015 8:32 pm A A

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden olan Isparta’da Mayıs ve Haziran aylarındaki yoğun yağışlar meralardaki otların ömrünü uzattı. Çiftçiler hayvanlarını mera ve otlak alanlarda otlatarak hem yem hem de samandan tasarruf ediyor.

Şu günlerde havaların aşırı sıcak geçmesi nedeniyle otların kurumaya başladığına dikkat çeken Besici Ahmet Bayram, bu yıl yağışların önceki yıllara göre oldukça fazla olduğunu belirterek, otlatılmaya çıkan hayvanların daha iyi beslendiğini söyledi.

Bayram, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bilindiği gibi geçen yıl bu zamanları meralarda ya da doğada böyle yeşil alan bulmak çok zordu. Bu yıl ise özellikle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yağmur yağışı bir hayli yoğun oldu. Şu an hayvanlarımızı sabah sağımından sonra otlatmaya çıkardığımızda köyümüzün içerisindeki dere kıyısında veya köy harman yerinde bir saat yayılmasıyla hayvanlarımız doyum noktasına geliyor. İnşallah hububat hasat dönemi de oldukça bereketli geçer” dedi.

Doğadaki otların canlılığını koruması yem ve samandan tasarruf etmelerini sağladığını vurgulayan Bayram; “Sabah sağımından sonra hayvanlarımızı köyümüzdeki harman yerlerinde ve meralarda otlatıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl da böyle yağışlı ve bereketli geçer. Şehrimiz coğrafi konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa çok uygun bir yapıya sahip. Bu yılın bol yağışlı geçmesi hububatta verimi artıracağı gibi hayvanların otlatıldığı meralık alanları geliştirdi. Bu yağmurlar Temmuz ayı başında başlayan arpa hasadında da verimin artıracağını düşünüyorum. Dileğimiz kazasız belasız bir şekilde hububat hasat döneminin tamamlanması” şeklinde konuştu.

Isparta - 8:32 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER