Umudumuz kırılmaktadır

Sağlık-Sen Isparta Şube Başkanı Erdal Demiralay, toplu sözleşme taleplerine ilişkin yaptığı açıklamada, bürokrasiden şikayet etti. Demiralay; “Maalesef ortaya konulan fedakarlığa rağmen, sergilenen bürokratik duyarsızlık sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını yaralamaktadır. Umudumuzu kırmaktadır” dedi.

Isparta Devlet Hastanesi önünde dün saat 11.45’te sendika üyeleri ile birlikte basın açıklamasında bulunan Başkan Demiralay, açıklamasına; “ Sadece taleplerimizi paylaşmak için değil, Suruç’ta sönen hayatları, kahpece pusularla şehit edilen askerlerimizi, polislerimizi dualarla anmak, sağlık çalışanlarını kaçıracak, ambülanslara ve sağlık kurumlarına saldıracak kadar vahşileşen terör saldırılarını tel’in etmek için toplanıyoruz” sözleriyle başladı. Sağlık Sen Isparta Şube Başkanı Erdal Demiralay’ın konuya ilişkin açıklaması şu şekilde; “Toplu sözleşme taleplerimizi, Türkiye genelindeki il teşkilatlarımız ve onbinlerce üyemizin katılımıyla 81 ilde hastane önlerinde de kamuoyu ile paylaşıyoruz. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının tabandan tavana işleyen istişare süreçleri ile hazırladığı, biraz sonra açıklayacağımız toplu sözleşme taleplerimizin, 74 milyon ülke insanının duyarlılığını ve desteğini  hak ettiğini buradan açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum. Çünkü her gün ailesini ihmal edip, hastasına yoldaş, yaşlısına evlat, engellisine destek, kimsesize aile olan sağlık ve sosyal hizmet çalışanı, artık milletimizin vefasını hissetmek istiyor.  Kamu hizmeti tanımını; taşıdığı riskler ve sorumluluklarıyla birlikte ‘24 saat esaslı hayata hizmet’ şekline dönüştürerek devletin alicenaplığını, onurunu temsil eden şefkat kahramanları artık devletinin adaletini hissetmek istiyor. Biz bugüne kadar sergilenen duyarsızlığı Kamu İşveren Kurulunun yakalandığı bir hastalık olarak görüyoruz. Devletin en tepesinin, cumhurbaşkanımızın  talimatına rağmen iki yılda yıpranma payı hakkını  vermeyen bürokrasinin emek hazımsızlığı yaşadığını düşünüyoruz. Bu yüzden toplu sözleşme masasına sağlık çalışanlarının Kamu İşveren Kurulu için hazırladığı gördüğünüz bu reçeteyi götürüyoruz.

KAMU İŞVEREN KURULUNA SESLENIYORUZ

Sağlık çalışanlarının hazırladığı talepler;

Adalet duygusunu canlandıracak tablet,

Haksızlığı ortadan kaldıracak pastil,

Şiddet olaylarına karşı devlet kurumlarının ufkunu açacak enjektör,

Daha da önemlisi emeğe saygıyı güçlendirecek etken maddelerden oluşan güçlü bir şuruptur. Toplu Sözleşme Masasına Sağlık Sen olarak 90’ın üzerinde taleple gidiyoruz. Bu taleplerin pek çoğu yıllarca ihmal edilen sorunlara çözüm amaçlıyor. Bu taleplerimizin bir kısmını müsaadenizle sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sağlık Çalışanlarının Döner Sermaye Tavan Katsayıları Artırılmalıdır.

Sağlık Çalışanlarının Döner Sermaye Katsayıları Artırılmalıdır

İzinlerde Döner Sermaye Kesintisi Yapılmamalıdır.

Dağıtılabilir Döner Sermaye Hesabında Hazine Hissesi Oranı %15’ten %1’e Düşürülmeli Ve Döner Sermaye Tutarı Komisyonun İnisiyatifinden Çıkarılmalıdır.

Pratisyen Tabip, Diş Tabibi Ve Üçüncü Basamak Sağlık Tesislerinde Çalışan Uzman Hekimlerin Döner Sermaye Katsayıları Artırılmalıdır.

Ek Ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır.

Tüm Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Verilmelidir.

Sabit Ek Ödeme Oranları 20 Puan Artırılmalıdır.

Sabit Ek Ödemeler Gelir Vergisinden Muaf Olmalıdır.

4/C, Vekil Ebe Ve Hemşirelerle Kamu Görevlisi Olmayan Aile Sağlığı Personeli Kadroya Geçirilmelidir.

Üniversite Hastanelerinde Çalışanların Döner Sermaye Katsayıları Artırılmalıdır.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Çalışanlara Sosyal Hizmet Tazminatı Verilmelidir.

Hekimlerin Mecburi Hizmet Süreleri Kısaltılmalıdır.

Tüm Sağlık Ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Ek Göstergeleri 600 Puan Artırılmalı Ve Yardımcı Hizmetler Sınıfı Çalışanlara Da Ek Gösterge Verilmelidir.

Askeri Sağlık Tesislerinde Çalışanlara Sağlık Hizmeti Tazminatı Verilmelidir.

Uzman Hemşire Ve Uzman Ebelerin Ücretleri Artırılmalıdır.

Üniversite Ve Adli Tıp Kurumu’ndaki Hekimlere Garanti Gelir Verilmelidir.

Gece Nöbeti Ücretleri Yüzde 20 Artırımlı Ödenmelidir.

Sağlık Çalışanlarına Ücretsiz Kreş Hizmeti Verilmelidir.

Yemek Servisi Bulunmayan Yerlerdeki Personele Ve 112’lere Nakdi Yemek Yardımı Yapılmalıdır.

Riskli Birimlerin Kapsamının Genişletilmeli Ve Komisyonlarda Görevli Çalışanlara Ek Puan Verilmelidir.

Tıp Bayramı Ve Sosyal Hizmetler Günü’nde Hizmet Kolumuzdaki Tüm Çalışanlara İkramiye Verilmelidir.

Sağlık Çalışanlarına Şiddet Uygulayanın Sağlık Giderleri, 6 Ay Süre İle SGK Tarafından Değil, Bizzat Şiddet Uygulayan Kişi Tarafından Ödenmelidir. Malumunuz üzere, kamu görevlilerinin Genel Yetkili Konfederasyonu ve temsilcisi Memur-Sen olarak, genel mali taleplerimizi geçtiğimiz gün sizlerle paylaşmıştık. Kısa bir hatırlatma yapacak olursak; 2016 yılında; Birinci Altı Ayda %8, ikinci Altı Ayda %8 ve 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL Zam+ 2015 yılı ekonomik Büyüme Oranının %50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar Refah Payı artışı+ Enflasyon farkı istiyoruz. 2017 yılında; Birinci Altı Ayda %7, ikinci Altı Ayda %7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL Zam+ 2017 yılında  üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar Refah Payı artışı + Enflasyon farkı istiyoruz. Gelir Vergisi Kaynaklı Maaş Kayıplarının Telafisi; Kamu görevlilerinin yıl boyunca %15 vergi diliminde vergi ödemesini ve bunu aşan tutarın işveren tarafından karşılanmasını istiyoruz. 2005 yılında sonra göreve başlayan kamu görevlilerine 1 derece verilmesini istiyoruz. 500 bin sağlık ve sosyal hizmet çalışanı adına paylaştığımız toplu sözleşme reçetemizin hayırlar getirmesini diliyor, başta medyamız olmak üzere bütün kamuoyunu birkez daha sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın haklarına sahip çıkmaya davet ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Umudumuz kırılmaktadır için yorumda bulun

    Umudumuz kırılmaktadır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Umudumuz kırılmaktadır için ilk yorumu yapabilirsin.