Suyu Antalya’ya yükü Isparta’ya

Antalya’ya içme suyu rezervi olarak tahsis edilen ve irsale hattı döşeme çalışmalarına başlanan Karacaören 1 ve 2 Baraj Göletlerinin Özel Hüküm Planı onay aşamasına geldi. Taslak halinde iken birçok maddesine itiraz edilen ve şehirde tartışma konusu yaratan Özel Hüküm Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayından sonra yürürlüğe girecek.

Proje kapsamında Isparta Belediyesi’nin 50 milyon TL’lik yatırım yapması gerekecek.

Geçtiğimiz haftalarda Isparta Valisi Vahdettin Özkan’ın başkanlığında gerçekleştirilen kapanış toplantısında Isparta Belediyesi adına katılan Başkan Yardımcısı Akif Aslan, Özel Hüküm Planı’nda kendilerini ilgilendiren ve zorunluluk olarak sunulan yükümlülüğe isyan eden Aslan, “Isparta Belediyemizin işletmesindeki Yazısöğüt köyü altındaki Atık Su Arıtma Tesisimiz sürekli çalışıyor. Şehrin pis suyu burada arıtıldıktan sonra Sav Çayı aracılığıyla Karacaören Baraj Göletleri’ne kadar akıyor. Atık Su Arıtma Tesisi’nin çalıştırılması ve iyileştirilmesi konusunda Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda sürekli çalışmalar yapılıyor. Çevreye duyarlı bir yönetimiz. Ancak Özel Hüküm Planı kapsamında arıtma tesisinde azot ve fosfor miktarını düzenleyen ilave tesis yapılması isteniyor. Bir araştırma yaptık ve bizden istenen tesisin maliyeti 50 milyon doların üzerinde. Belediyemizin bu tesisi yapması mümkün değil. Toplantıda bu tesisin maliyetini üstlenemeyeceğimizi söyledik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yer tahsisi yapalım Bakanlık yapsın dedik. Yine bu suyu kullanacak olan Antalya Belediyesi’dir. Belediye olarak bu yatırını yapabilirler. Bu konudaki itirazlarımızı ilgililere ve yetkililere ilettik. Belediyemiz bu yükün altından kalkamaz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Suyu Antalya’ya yükü Isparta’ya için yorumda bulun

    Suyu Antalya’ya yükü Isparta’ya için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Suyu Antalya’ya yükü Isparta’ya için ilk yorumu yapabilirsin.