ALTIN 254,0425
DOLAR 5,8693
EURO 6,5722
BIST 94.219
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Isparta 23°C
Gök Gürültülü

SDÜ’den ilham veren proje

28.03.2018
A+
A-
SDÜ’den ilham veren proje

Üniversitelerin Kalkınma Bakanlığı’na yükseköğretim sektörü kapsamında ilettiği yeni mekan yatırım talepleri incelendiğinde, bu taleplerle alakalı bazı ortak sorunlar ile yüz yüze kaldığı tespit edilmiştir. Bu sorunlara ilişkin çözüm üretmek amacıyla, devlet üniversitelerinin yeni mekan taleplerine ilişkin karar verici konumunda olan Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütücülüğü Süleyman Demirel Üniversitesi ‘ne verilen “Yükseköğretim Mekanları Yatırım Karar Destek Sistemi Projesi (Mek-Sis) ” bir açılış toplantısı ile hayata geçirildi.

Kalkınma Bakanlığı nezdinde Ankara’da gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nihat Ayyıldız ile Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Genel Sekreter Dr. Öğretim Üyesi Vahdettin Aydın ve 100’ü aşkın üniversitenin rektörleri katıldı.

“Üniversitelerimizdeki mekânsal planlama ve kullanım pratiklerini değiştirmek, verimliliği odağına alan bir yaklaşımı hayata geçirmek amacıyla Mek-Sis Projesi’ni başlatıyoruz.” diyerek sözlerine başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye yükseköğretim sisteminin, bugün itibarıyla Rusya’nın ardından Avrupa’nın en geniş ikinci yükseköğretim sistemi konumuna geldiğini dile getirdi. Elvan, Mek-Sis Projesi hakkında bilgi vererek projenin mekan ve kaynak tahsis süreçleri bağlamında yükseköğretimde kalitenin artırılması amacıyla hazırlandığını vurguladı.

Üniversitelerin planlamalarını yaparken toplumdan kopuk, etrafı duvarlarla çevrilmiş alanlar yerine kampüs alanlarını bir kent gibi düşünmek gerektiğini belirten Elvan, ihtiyaç çerçevesinde taleplerin oluşturulması gerektiğini belirtti. Elvan, son yıllarda yükseköğretimde yaşanan büyümenin doğal sonucu olarak üniversitelerden her yıl artan oranda daha fazla yeni mekan talepleri ile karşılaştıklarını bildirdi.

Elvan, gelecek dönemde yükseköğretimde kaliteyi artırmak ve bu yöndeki projelere daha fazla kaynak ayırmak adına üniversitelerimizdeki mekânsal planlama ve kullanım pratiklerini değiştirmek, verimliliği odağına alan bir yaklaşımı hayata geçirmek amacıyla Mek-Sis Projesi’ni başlattıklarını ifade ederek, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Proje kapsamında ülkemizde ilk defa üniversite mekânlarının tanımlı standartlar temelinde envanteri çıkarılacak, dersliklerin verimlilik analizi yapılacak ve yeni mekân taleplerinin değerlendirilmesine ilişkin karar destek sistemi altyapısı kurulacak. Projenin yürütülmesi için Süleyman Demirel Üniversitesi ile birlikte çalışıyoruz. Nisan ayı içerisinde her bir üniversitemizin görevlendireceği ekipler iki tur halinde Isparta’da eğitime tabi tutulacak ve ardından bu ekipler eliyle üniversitelerimizde ölçümler yapılacaktır ”

Elvan, 2019 yılı yatırım planlamasını bu projenin sonuçları ışığında karara bağlamak istediklerini belirterek, Bakanlık çalışanlarına da bu yönde talimat verdiğini ve proje takvimini buna göre oluşturduklarını söyledi.

Proje sayesinde daha fazla kaynağın araştırma geliştirme, makine teçhizat alımı gibi alanlara aktarılabileceğinin altını çizen Elvan, “Ar-Ge altyapısını güçlendirmeye yönelik yatırımların önü her zaman açık, yeter ki istenilen seviyede projeler üretilsin, biz bunları desteklemeye hazırız.” dedi.
Üniversitelerdeki mekanları verimli kullanmak amacıyla geliştirilen “Mek-Sis” projesi hakkında bilgi veren Mek-Sis Projesi Yürütücüsü ve SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Ayyıldız ise sistem sayesinde yatırımların doğru, zamanında ve verimli şekilde kullanılmasının sağlanacağını söyledi.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.