Sahip Çıkmak

Okunuyor | Sahip Çıkmak

Dünyanın göz bebeği bir ülkede yaşıyor, cennet gibi nimetlerden faydalanıyoruz. Ancak günlük hayat uğraşıları arasında bunu unutuyor ve bu güzellikleri ihmal ediyor hatta bozuyoruz. Ne zaman pırıl pırıl bir yer görsek hemen bizde de var ama sahip çıkan yok deyiveriyoruz. Ülkesinin güzelliklerine sahip çıkmak ancak onu sevmekle olur. Sahip olmak onu düşmana vermemekle başlar ama orada kalmamalı hayatımızın başucuna koymalı baş tacı yapmalıyız. Eyfel kulesi aslında çirkin bir demir yığınıdır ama onu bir de Fransızlara sorun.

Fransa’yı tanıtan her kağıda onu basar, her gün ayrı bir renge boğar, kulenin etrafında adeta bir hayat kurarlar. Sizde bir şekilde oraya gitmişseniz kendinizi bir şekilde orada buluverir, fotoğraf çektirir, asansörle yukarı tırmanır, etrafında alış-veriş yapıp para bırakırsınız. Konu kendi ülkemizin güzellikleri olunca yanına uğramaz, merak edip soranlara her sene turistler gelir-gezer diye cevap vermekten sıkılmayız.

Türkler Anadolu’da ancak kiracı olabilirler ama asla ev sahibi olamadılar, olamazlar sözünü duyunca epey kızmıştım lakin başkalarının uyduruk şeylerinin peşinden koşup kendi değerlerinin görmezden gelenlere şahit oldukça acı acı yutkunmak zorunda kalıyorum. Isparta’ya çok yakın bir krater gölü olan Gölcüğü ele alalım. Öğretmenlerimizin öğrencilerine bu konuda ödevler vermeli, okulla ve ailecek geziler yapılmalı, üniversitemiz yapısını incelemeli, sonrada şehrimize ziyarete gelenlere hayatımızın incisi, elması müzede gezer gibi gezdirilmeli gezenlerin kulakları anlattıklarımızı dinlerken gözleri bizdeki samimiyeti görmelidir. Etkilenme ancak böyle olacaktır. Her gidene ayrı bir özelliği anlatılmalı ki Gölcüğü bu sevgi kuşatması korumalıdır.

Kendi sanatçılarımızı tanımak için zaman ayırmalı, onların hayatı kolaylaştırılmalı, para kazanmalarına yardımcı olunmalı, bol bol reklamlarını yapmalıdır. Çünkü sevdiğimiz şeylerin reklamını yaptıkları hatırdan çıkarılmamalıdır. Ülkemize olan düşmanlığı tartışmasız bilinen ülkelerin eşyaları tercih edilirken iki kere düşünmeli, kendi insanımızın ürettikleri şerefle tercih edilmelidir. Eğri oturup, doğru konuşalım kendi değerlerimize sahip çıkmadan bu ülkeyi sevemeyiz.

Ülkemizi ve insanımızı sevdiğini gerekirse bu uğurda ölümü bile göze alabileceğini söyleyen insanlar çoğunlukla yalan söylediklerinin farkında bile değiller. Ezberden söylediklerini bitirip konu değiştiğinde biraz önce söylediklerini göklere çıkaranlar bu sefer yerin dibine sokmaya başlayacaktır. Sevgi samimiyetle palazlanıp gelişir. Samimiyetin olmadığı yerde sevgi kuru bir iddia olmaktan ileriye gidemeyecektir. Bu davranışlarımızla sadece düşmanlarımızı sevindirdiğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın