• DOLAR
  3,8051
  % 1,25
 • EURO
  4,7011
  % 0,78
 • ALTIN
  164,0316
  % -0,44
 • BIST
  $11.554
  % 3,89
Polis Emekliler Derneği’nin mücadelesi

Polis Emekliler Derneği’nin mücadelesi

Türkiye Polis Emeklileri Derneği Isparta Şubesi Başkanı Mehmet Gürses ; Ankara şubesinin yapmış olduğu çalışmaları kamuoyu ile paylaşarak emekliler ile dul yetimlerinin maaşlarının diğer kamuda çalışanların çok altında olduğunu belirtti.Gürses, Türkiye Polis Emeklileri Sosoyal Yardımlaşma Derneği’nin  Türkiye genelinde otuz sekiz şubesi olup, her şube çalışan emniyet mensupları ile Emekli, Dul ve Yetimlerin özlük haklarıyla ilgili yerel ve genel çalışmaları her platformda yapılmaktadır. Ankara Polis Emeklileri Derneği Şubesi’nin İçişleri Bakanlığı  ve Emniyet Genel Müdürlüğü nezdinde yapılan çalışma örneği aşağıdaki gibidir.

Emniyet Teşkilatı’nın çalışanı ve emeklisinin yalnız olmadığını vurgulama isterim dedi.

Çalışma örneği;

Çalışan Emniyet Teşkilatı Mensupları ile emeklilerin dul ve yetimlerinin aldıkları maaşlarının günün şartlarına göre açlık sınırı dışında kaldığı emekliler ile dul yetimlerinin maaşlarının diğer kamuda çalışanların çok altında olduğu gerekli inceleme yapıldığında bariz bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan personeline kademeli olarak Bakanlar Kurulu Kararıyla 600,00 TL zam yapıldığı yapılan bu zamlardan Astsubay ve Uzman Çavuşlarının %90’nının- ise-faydalanmadığı bunların faydalanması için Genel Kurmay Başkanlığı tarafından girişimde bulunulduğu gerek yazılı basımda gerekse görsel yayımdan ve internetten öğrenilmiştir.

Yukarıda belirtilen T.S.K’nın mensuplarına yapılan zamların eleştirisinin uygun olmadığını düşünerek Genel Kurmay Başkanlığı personelinin temelden itibaren personelinde yapılan zamlardan yararlanması için yaptıkları bu husustaki girişimlerini saygı ile karşılayarak iki kardeş kuruluşun mensuplarına yapılan ayrıcalığın doğru olmadığını, Türk Polis Teşkilatı Birimlerinde çalışan ve emeklileri ile dul ve yetimlerinin kredi kartı ile nafakalarını sağladıkları,her birinde birkaç tane kredi kartı olduğu, kredi kartı borçlarını diğer kredi kartlarından çektiği borç para ile ödediği yapılan tespitimizden anlaşılmıştır.

Emniyet Teşkilatında çalışan , emeklileri dul ve yetimlerinin geçim sıkıntısı içinde oldukları aile içinde boşanmaların çoğalacağı intihar olaylarının başlamasına neden olacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına 926 sayılı Özel Personel Yasası ile maaşlarına Bakanlar Kurulu ile zam yapılmaktadır.

Türk Emniyet Teşkilatı mensupları ise 657 sayılı personel yasasına göre maaşlarına zam yapılmaktadır.

İki kardeş kuruluşa yapılan bu ayrıcalığın önlenmesi için yıllardan beri uğraş vermemize rağmen bir netice alınamamıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğümüz çalışan personeli ile emekli dul ve yetimlerinin maaşlarının iyileştirilmesi için bir girişimde bulunduklarına dair yazılı basında ,görsel yayımda rastlanmamıştır.

Kamu Yararına Çalışan Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Derneğine Çalışan ve Emeklisinden gelen yüzlerce telefonlara cevap veremez hale gelmiştir.

İçişleri Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzün bu husustaki çalışmaları varsa Teşkilatın çalışanının emeklisinin ,dul ve yetiminin iletişim araç ve gereçleri ile duyurulmasında yarar görülmektedir.

DAĞITIM

1. İçişleri Bakanlığına
2. Emniyet Genel Müdürlüğüne
3. Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardım Demeği Genel Başkanlığına
4. Şube Başkanlıklarına

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
mücadelesi polis

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?