Milletin Hakemliği

7 Haziranda milletvekilliği seçimlerini yaşadık. O gün sandık başkanı olduğumdan sonuçları teslim edip yedi gibi evime döndüğümde yemeğimi yerken ilk sonuçlar da TV den verilmeye başlandı. İlk görünen tek başına iktidar olan partinin bu sayısını özelliğini kaybettiğini gösteriyordu. Asıl ilginç olan güney doğu bölgemizi esas alan bir partinin %10 olan ülke barajını ilk defa geçerek 16 dayanmıştı. Ana muhalefet ve milliyetçi partiler yerinde saymıştı.

Böylece tek başına hükümet kuracak oy alan olmayınca, koalisyon kurma senaryoları gündeme geldi.

Sosyal medya, sevincinden çıldıran insanlarla doluydu. Başarılı olan parti olmadığına göre bunun tek açıklaması iktidar partisinin kaybetmesi oluyordu. Ayıyı yaraladık, fırsat vermeden ilk fırsatta onlarıdevirip,ANAP’ a çevireceğiz diyorlardı. Küfürlerin bini bir paraydı,ama zaman geçtikçe bir kabızlık başladı, koalisyon bir türlü kurulamadı.

Biri daha seçim gecesi bu oyunda ben yokumderken, diğeriistedikleriyle kendini en çok oy alan parti zannediyordu. Hükümetbir türlü kurulamayınca tarihimizde ilk defa ortak seçim hükümeti kurulması zorunluluğu ortaya çıktı, iki parti bu defa da bakan vermeyeceğiz diye tutturdular.İnat sonucundabağımsızlardan bir hükümet kuruldu. Bu arada aldığı oy oranıyla şımaran sırtını teröre dayamış parti bölgeyi şantaj aracı olarak kullanmayı seçti. Ülkemizin zararı için işbirliği yapıp, polisimize askerimize arkasından ateş etmeyi marifet zannettiler. Terörden bıkan bu güzel ülkenin insanları oynanan tiyatroyu olgunlukla izliyordu. Çözümsüzlük bir türlü yenilemeyince artık tek hakem olarak yeniden milletin önüne sandık konarak, tekrar seçim yapılması gündeme geldi.

Koalisyon kurmaya yanaşmayanlar bu hamleyi elleri ceplerinde ne gerek var, durumdeğişmez, boşuna masraf laflarını gevelemeye başladılar. Hâlbuki gelişmeleri ciddiyetle kaydeden hakemi hafife aldıklarının farkında bile değillerdi.Millet 7 Haziranda muhalefete bir şans vermiş, ama rövanş peşine düşerek fırsatı heba etmişlerdi. Seçim günü gayet kararlı bir yüz ifadesi ile hakem oyunu açıkladı. Kendi insanını küçümseyen, kendini bulunmaz hint kumaşı sananlar güzel bir ders aldılar.

Teröre el verenler bu defa kıl payı barajı geçebilmişti. Yanihakem düdük ağzında dikkat et işareti yapıyordu.

Hayırcılarda büyük bir kayıp yaşamışlardı. Ana muhalefet ise çok güzel yaptığı işe devamla tekrar görevlendirilmişti. Anlaşılan hakem, büyük oy alan partiye bir şans daha vermek istemişti. Haklı olarak herkes yaptıklarını izleyecek, söz verdiklerini unutursa elbette bir hatırlatan çıkacaktı. Çünkü milleti unutanlar mutlaka cezasını alıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Milletin Hakemliği için yorumda bulun

    Milletin Hakemliği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Milletin Hakemliği için ilk yorumu yapabilirsin.