KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ

Isparta - Nisan 11, 2015 10:13 pm A A

Oğlumun öğrenim gördüğü Zehra Ulusoy ilkokulundan kitap okuma etkinliği için davet aldığımda doğrusu şaşırmadım desem yalan olur.

Merakıma yenilip elimde kitabımla okulun bahçesine girdiğimde havanın güneşli olmasından da faydalanarak sınıfların öbekler halinde oturduğunu, öğretmenlerinin gözetiminde kitap okuduklarını görünce çok mutlu oldum. Etkinliğe katılan anne babalar da onlara katılmış, hoş bir manzara oluşmuştu. Ortamın sihrini bozmamaya çalışarak bir köşeye oturdum ve kitabımı okumaya başladım.

Kendimi bildim bileli kitapları sevdim, kağıt ve mürekkep kokusuna dalarak başka dünyalara yelken açtım. Doğrusu bir başkasının görgü ve tecrübelerini sergilediği kitapların satır aralarında gezinebilmeyi hep kıskanmışımdır. Kitapların sıralandığı raflar beni her zaman kendine çeker, bu renkli dünyadan ayrı kalamam. Kitap vitrinlerinin önünde zamanı unuturum. Hele kitap sohbetlerinin kendine has lezzetini kaçırmak istemem, içinde yer almaya can atarım. Aynı dertten mustarip gönüllerin kaynaşması, birbirini dinlemeleri beni baştan çıkarır. Birde bahsedilen okumadığım bir kitapsa, kulaklarımı dört açar, görüşleri, yorumları can kulağı ile dinler, ilk fırsatta okuyacağım o anı iple çekerim.

Kitaplar bizi bazen pasifik okyanusunda cennet misal bir adaya, bazen uçakların hızla inip kalktığı bir hava alanına, yada çok katlı turistik bir geminin güvertesine koyuverir. Bu alem bizlerin katılımıyla maceralara dalar, sürprizler yaşar, sıra dışı insanlarla ve onların hikayeleri ile tanışırız. Sayfalar arasında gezindikçe yepyeni bilgiler edinir, kesinlikle bulunamayacağınız coğrafyaların insanları ile birlikte, dertlerine ortak oluruz.

Yaşamımız renklenir, daha bir hoş görülü olmaya başlarız. Onların hayatlarına ortak oldukça bencilliğimizi rafa kaldırır, sorunlarla başa çıkmak için ürettikleri çareler kendi yaşam yolculuğumuzda bizlere yeni ufuklar açar. Eğitim açısından bakacak olursak, kitap okuyanların kelime hazineleri artacağından daha güzel konuşurlar. Güzel konuşanlar dertlerini daha güzel ifade eder, karşısındakinin anlattığını kolaylıkla anlar. Bu yönüyle özellikle sınavlara hazırlananlara boş zamanlarında kitap okumaları önemle tavsiye edilir. Hızlı okuyan, okuduğunu çabuk anlayan, anladığını başkasına sular seller gibi aktaranlar diğer arkadaşlarına elbette fark atacaklardır. Kitapların sihirli dünyası her daim bizleri çağırıyor.

Basit bahanelerin ardına sığınmadan cesaretle bu davete uyalım. Günlük hayatımızda bizlerin de kendimize ayırdığımız özel bir zamanımız olsun. Böylece kitapların zenginleştirdiği dünyamızın genişlediğini, dostlarımızın arttığını, düşünce sisteminizin olgunlaştığını görüp şaşıracağız. Hatta yeni şeyler öğrenmediğimiz zamanı boşa geçmiş sayacağız. Çok mutlu olduğum yeni kitap okuma etkinliklerinde buluşmak üzere…

Isparta - 10:13 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER