Kayıt dışı ekonomi %30’a kadar düştü

Isparta - Şubat 25, 2014 3:06 pm A A

Isparta Defterdarı Rahmi Turan, 24 Şubat-2 Mart tarihleri arasında kutlanan Vergi Haftası dolayısıyla 2013 yılında yapılan çalışmaları anlattı. Geçmiş dönemlerde kayıt dışı ekonominin yüzde 60’larda olduğunu ifade eden Turan, bakanlığın almış olduğu önlemler sayesinde bu oranın yüzde 30’a kadar düştüğünü söyledi. Kutlama programı kapsamında ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunan il defterdarı Rahmi Turan ve defterdarlık çalışanları daha sonra haftanın anlam ve önemini anlatmak için gazeteciler ile bir araya geldi.

Isparta il defterdarı Rahmi Turan, ‘25. vergi haftasını kutlamanın mutluluğu içersindeyiz. Haftamızı kutlamak için ilk olarak ulu önder Atatürk’ün anıtına çelenk sunduk daha sonra vali Vahdettin Özkan’ı ziyaret ettik. Daha sonra siz basın mensupları ile haftanın anlam ve önemini paylaşmak istedik’ dedi.

Basın toplantısında konuşan Turan, “Bilindiği gibi içinde bulunduğumuz hafta Vergi Haftası. Dolayısıyla bizde Defterdarlık olarak toplumda vergi bilincinin oluşturulması veya var olan olguyu daha da genişletmek, toplumumuzu bu konuda bilinçlendirmek üzere çeşitli sivil toplum örgütlerimizi ziyaret ediyor hem onlara verginin önemini anlatıyoruz hem de Defterdarlığımız ile ilgili sorunları dinleyerek çözüm yollarını birlikte buluyoruz.

Bizler Defterdarlık olarak, ülkemizin geleceği ve halkımıza sunulan hizmetlerin devamı için halkımızdan gücü nispetinde vergi tahsil ediyoruz. Bu vergiler halkımıza yol, su, elektrik ve daha bir çok hizmet olarak geri dönmektedir. Bu doğrultuda, devlet halkından vergi alır ve bunu halkı için yatırımlarda kullanır. Bizler, elimizden geldiği kadar son derece şeffaf bir şekilde vergilendirme yaparak tahsilatı gerçekleştiriyoruz. İlimizde vergide tahsilat oranı sevindirici boyuttadır. Isparta devletini seven ve yasalara uyan bir halktır. Bu duyarlılığı gösteren tüm halkımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

‘KALİTELİ YAŞAM İÇİN VERGİMİZİ ÖDEMELİYİZ’

Isparta il defterdarı Rahmi Turan, ‘Vergi; Devletin kamu hizmetlerini karşılamak amacıyla kişi ve kurumlardan Kanun yoluyla tahsil ettiği en sağlıklı kamu geliridir. Anayasanın 73’nci maddesine göre, herkes kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür. İlimizde de temsil etmiş olduğumuz esnaf ve sanatkarlarımız bu bağlamda vergi yükümlülüğüne duyarlıdır. Ve hatta millet olarak da duyarlı olmak zorundayız. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır. Ayrıca ülkemizde bugün eğitimden, sağlığa, tarımdan, turizme, enerjiden, teknolojiye her alanda hızla kalkınmak, daha çağdaş hizmetlerden ve medeni nimetlerden yararlanmak için Vergi çok önemlidir. Çünkü tüm yatırımların vatandaşlardan alınan vergilerle yapıldığını toplum olarak bilmekteyiz. Vergilendirmede eşitlik, açıklık, uygunluk ve adalet esaslarına riayet edilmeli diye düşünüyoruz. Toparlayacak olursak, kaliteli ve sürdürebilir bir yaşam için vergimizi ödemeliyiz diyoruz” dedi.

‘BİZİM EN ÖNEMLİ OLGULARIMIZ’

Turan, ‘Maliye olarak iki önemli unsur üzerinde çok çalışıyoruz. Bunların ilki vergi uyumu, diğeri ise kayıt dışı kazancı engelleme. Bu iki unsur ortadan kaldırılırsa devletimiz gelir açısından hiç sıkıntı çekmeyecek. Vatandaşlar hiç bir uyarı olmadan. ceza yemeden. bilgilendirmeye gerek kalmadan gelir beyanlarını yaptıkları takdirde vergi uyumunu sağlamış oluyoruz. Vergi uyumu gerçekleştikten sonra kayıt dışı kazançlarda doğru orantıda azalmış olacaktır’ dedi.

‘KAYIT DIŞI EKONOMİDE DÜŞÜŞ VAR’

‘Geçtiğimiz yıla oranla kayıt dışı ekonomide büyük bir düşüş var. 2012 yılında %60’lı rakamlarda olan kayıt dışı ekonomi 2013 yılında %30’lara kadar gerilemiştir. Yapmış olduğumuz çalışmalar sayesinde bu rakamı bu denli aşağılara çekmiş bulunmaktayız. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele devlet politikası haline getirilmelidir. Eğer bu çalışmalar devlet politikası dahilinde yapılırsa, kayıt dışı ekonominin önüne geçilecektir.’

APART İŞLETMECİLERİ DİKKAT!

Isparta il defterdarı Rahmi Turan, ilimizde binalar apart ve kiralama yolu ile öğrencilere tahsis edilmektedir. Bu binaların gelir beyannameleri yapılmalıdır” dedi.

Rahmi Turan, ‘İlimizde oldukça yoğun bulunan apart, yurt ve öğrencilere kiralanan evlerin gelir beyannameleri yapılmalıdır. Bu tarz işletmeleri bulunan vatandaşlarımız 3 Mart ile 25 Mart tarihleri arasında beyannamelerini yapmaları gerekmektedir. Bizler kurum olarak vatandaşlarımıza gereken yardımı yapmaya hazırız. Şahsım ve personelim beyanname yaparken sıkıntı yaşayan vatandaşlarımıza elimizden gelen yardımı yapacağız. Bu konuda bilgisi olmayan beyanname hazırlamakta sıkıntı yaşayan herkese kapımız açık’ dedi.

Isparta - 3:06 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER