İtibarı kaybedince

Büyük bir fabrikanın genel müdürü ile sohbet ediyorduk. Beni şaşırtan şey dedi asgari ücretle çalışan işçilerin ellerinde iki bin-üç bin liralık telefonları görmek oluyor. Ben bu kadar para vermiyorum size, nasıl alıyorsunuz diyorum. O şaşkınlığını ekonomik değerler üzerinden ifade ederken, benim beynimde nedenler at koşturuyordu.
İtibarı çevremizdeki insanların saygısı anlamında kullandığımı anlamışsınızdır.

Siz konuşurken arkadaşlarınız saygı gösteriyorlarsa, bir konu olduğunda bir de size danışalım diyorlarsa kısaca itibarınız yerinde demektir. Sırlar sizinle paylaşılıyorsa özel sorunlara sizinle çözüm aranıyorsa seviliyorsunuz demektir. Zaten yaşadığınız insanlar arasında başka türlüsü düşünülemez. Etrafınızdaki insanların saygısını kaybetmiş birisi karşılığında ne kazanırsa kazansın çok zararda demektir.

Çok konuşan, konuştukça yalanlar söyleyen, çevresine yardım etmeyen, hep kendini düşünen insanlar elbette çevrelerinin saygısını kaybedecektir. Arkadaşları ona zorla selam verecek, çokça arkasından konuşacak, işleri olmadan yaklaşmayacaklardır. Elbette böylesi bir yalnızlık istenilir bir şey değildir. Bu duruma düşen birileri insanların saygısını kullandığı telefonda, bindiği arabada arayanlar sanal dünyada reklamlarla yönetildiklerini anlamadan yaşayıp, giderler.

Boş ve çok konuşmalar cahilliklerini yada başka bir ayıplarını kapatma çabalarıdır. Bu insanlar kolayca söz verir ama tutmazlar. Eğer kendilerine bir menfaat gelmeyecekse,usulca ortadan kaybolmaları herkesin dikkatini çekmektedir. Bir de sözlerini ünlülere dayandırma hastalığı yayılıyor. Kendisi olamayan, kendine güveni zayıf kimselerin itiraz edilmeyecek dayanak aramaları şaşırtıcı olmamalıdır.

Bizler şerefi için, itibarı için yaşayan bir neslin çocuklarıyız. Kaybettiklerimizi yanlış yerlerde aramak yerine gönüllere girme yollarını tercih etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İtibarı kaybedince için yorumda bulun

    İtibarı kaybedince için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İtibarı kaybedince için ilk yorumu yapabilirsin.