Isparta’ya duble yol ve hızlı tren yok

Isparta - Şubat 7, 2014 1:40 pm A A

Isparta Kent Konseyi çalışmalarını daha aktif yürütebilmek için Modernevler Mahallesinde kendine bir merkez tuttu. Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili Süleyman Gülboy kent konseyi çalışmalarının önemine değinerek “Amaç kent konseyini daha aktif hale getirmek. Çünkü 10. beş yıllık kalkınma planını incelediğimizde Isparta’yı içine alan bir yüksek hızlı tren projesi yada Dereboğazı duble yoluna ilişkin bir çalışma olmadığını görüyoruz” dedi.

2012 yılının ekim ayında kurulan ve kurulduğu günden sonra Dereboğazı eylemi dışında çok fazla göz önünde olmayan Kent Konseyi çalışmalarını daha aktif yürütebilmek için kendi binasına kavuştu. Modernevler mahallesinde bulunan Kent Konseyi merkezine iki tane de personel alındı.

Kent Konseyine yer tutulduğunu müjdeleyen Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi ve Başkan Vekili Süleyman Gülboy “Kent Konseylerinin yapısını ve çalışma tarzlarını gerek Ankara’da yapılan merkez toplantılarında gerekse Kocaeli kent konseyi bire bir inceleyerek geliştirmeye çalışıyoruz. Kent Konseyinin önemi başka illerdeki örnekleri inceledikçe daha çok açığa çıkıyor. Bizim ilimizde komisyon sayısı çok fazla bu nedenle bir noktada hantal bir yapı ortaya çıkıyor. 22 olan komisyon sayısını 10’a düşürmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

KALKINMA PLANINDA ISPARTA’YA HIZLI TREN YOK

Kent Konseyinin kentin bütününü temsil ettiğini söyleyen Süleyman Gülboy “10. beş yıllık kalkınma planını inceledik. Bu plan içinde Ankara- Afyon ve Ankara- Sivas dışında yüksek hızlı tren projesi görünmüyor. Isparta bu anlamda şanssız. Ayrıca Dereboğazı duble yolu konusunda da bir çalışma yok. Yasa gereği Kent Konseylerinin Mahalli İdareler seçimlerinin hemen ardından 3 ay içinde Kent Konseyinin yeniden seçilmesi gerekiyor. Bizim zamanımız az olsa da kent konseyi konusunda en azından alt yapıyı oluşturmuş olmayı istiyoruz” dedi.

ISPARTA ANTALYA YOLU İL YOLU STANDARDINDA DEĞİL

Isparta Antalya arasındaki Dereboğazı yolunun il yolu standardında bile olmadığına dikkat çeken Kent Konseyi Başkan Vekili Süleyman Gülboy “yollar birinci, ikinci, üçüncü sınıf gibi sınıflandırılıyor. Isparta Anayla arasındaki Dereboğazı yoluna baktığımızda dokuzuncu sınıf bile değil. İniş çıkışlar e virajlar nedeni ile yolda hız sınırı bir bakıyorsunuz 50, bir 70 km. standart il yolu demek belli bir hızda seyredilebilen yol demektir. Dokuzuncu sınıf yolda bile 30 km hıza düşülmez. Ayrıca bakıyorsunuz şehrin ciddi bir otopark sorunu var ve hemen çözülmesi gerekiyor. Iyaş Park AVM’nin altı neden çok katlı otopark yapılmamış, orada yaşanan sıkışıklığı nedeni nedir? bu gibi sorunların tamamı kent konseyinde ele alınarak uygun çözüm önerileri sunulabilir. Bu anlamda kent konseyleri ilin gelişimi için büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Isparta - 1:40 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER