‘Isparta’nın sağlığı ile oynanıyor…’

ISAHED Başkanı Gökay Çetin, Isparta’daki sağlık alanında ciddi sıkıntılar bulunduğunu ve usulsüz işlemlerin yer aldığı belirterek, haksız ve hukuksuz işlemleri açığa çıkardığı gerekçesiyle kendisine mobing ve savunmasız şekilde ceza uygulaması yapıldığını iddia etti. Çetin, konuyla ilgili Isparta Valisi’nin de yanlış bilgilendirildiğini öne sürerek, randevu alamadığı Isparta Valisi Vahdettin Özkan’a bu haber aracılığıyla seslendi. Ayrıca Çetin, konuya ilişkin 7 Ocak 2015’te Isparta’da büyük bir eylem planı yapıldığını duyurdu.

Isparta Aile Hekimleri Derneği (ISAHED) Başkanı Dr.Gökay Çetin, kendisine savunmasız şekilde verilen ceza puanı hakkında çarpıcı açıklamada bulunarak, kentteki sağlık alanında hukuksuz olayların cereyan ettiğini iddia ederek, buna bir ‘Dur’ denilmesi gerektiğini savundu.

ISAHED Başkanı Çetin, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen, Kaymakam eşine usulsüz rapor verilmesi, Sütçüler İlçesi’ndeki hastanede 60 adet morfin kaybolması, aile hekimlerinin ödediği kiralar, sağlıkçıların psikolojik baskı altında bulunmaları gibi birçok konu hakkında çarpıcı açıklamalar yaparak, Isparta’da tek bir sendika dışında kalan sendika mensuplarının sürgün ve eğitim bahaneleriyle farklı yerlere gönderildiğini öne sürdü.

İlk olarak kendisine yönelik yapılan haksız iddiaları ve bu konuda Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) yetkilileri ve il temsilcileri, Türk Tabipler Birliği (TTB) temsilcileri ve Türk Sağlık – Sen Sendikası Genel Başkanlığı ile illerdeki temsilcilerinin de desteğiyle 7 Ocak 2015 tarihinde Isparta’da bir eylem yapılacağını dile getiren ISAHED Başkanı Çetin, Isparta Hükümet Meydanı’na siyah çelenk bırakılarak burada bir basın açıklaması ve eylem yapılacağını duyurdu.

ISPARTA’DA SİYAH ÇELENKLİ EYLEM YAPILACAK

Çetin, “AHEF Federasyon Başkanı Dr.Hakan Uzun, Genel Sekreter Dr.Lütfi Tiyetli bize karşı yapılan usulsüz olayla ilgili eylem kararı aldılar. Bunun yanı sıra Türk Tabipler Birliği ve Türk Sağlık Sen ile Aile Hekimleri Federasyonu temsilcilikleri de 7 Ocak 2015’teki bu eyleme destek verecekler” dedi.

“SUDAN SEBEPLERLE SAVUNMASIZ CEZA PUANI VERDİLER”

Kendisine yönelik olarak, ‘Kaymakam Eşine Usulsüz Rapor’ ve ‘Sütçüler İlçe Devlet Hastanesi’nde 1 Günde Kaybolan 60 Morfin’ olaylarını ortaya çıkardığı gerekçesiyle, baskı yapılarak ‘Aile Sağlığı Merkezi’nde verilen diğer görevleri yapmamak, kilitli çekmece bulundurmamak, mevcut karar defterini doldurmamak’ gibi sudan bahanelerle, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 100 ceza puanı verildiğini öne süren Çetin, “Bu cezaları almamdaki bütün sebep, usulsüzlükleri ortaya çıkarmamdır. Üstüne üslük bir de bu cezalar verilirken şahsıma savunma kullanma hakkı bile verilmemiş ve hakkım gasp edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“KAYMAKAM VE SAĞLIK MÜDÜRÜ, SİYASİ VE KARANLIK İŞBİRLİKLERİNE YANLIŞ BİLGİLENDİRMEYLE SAYIN VALİYİ DE KATTILAR”

Aile hekimleri derneği başkanı olarak bu konularla alakalı olarak, suç duyurusunda bulunduğunu da dile getiren Çetin, “Sütçüler İlçe Devlet Hastanesi’nde 1 günde 60 morfin kaybolduğu iddiasıyla Isparta’da üstü kapatılmaya çalışılan dava, Antalya Bölge İdare Mahkemesi tarafından 2014/295 esas no kararıyla geri dönmüş, yine aynı ilçede Kaymakam eşine 10 gün usulsüz rapor olayı da Isparta’da üstü kapatılmaya çalışılmış ve bizim gayretlerimizle Antalya Bölge İdare Mahkemesine taşınarak 2014/350 esas no kararı ile geri dönmüştür. Bu nedenlerden dolayı söz konusu İlçe Kaymakamı ve İl Sağlık Müdürünün siyasi ve karanlık işbirliği içersinde Sayın Valiyi yanlış bilgilendirerek, hakkımda önü sürdükleri iddiaları savunmasız bir şekilde imzalattırmışlardır” dedi.

PUAN CEZASINA, ‘İFTİRA VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA’ DAVALARI AÇTI

Bu olayların ardından hukuksal yollarını aramak üzere bir dava açtığını belirten Çetin, “Benim, sorgusuz – sualsiz aldığım bu cezalarla ilgili olarak ‘İftira ve görevi kötüye kullanmak’ maddeleri üzerinden hukuki süreç başladı” diye konuştu.

“BUNLARA ‘DUR’ DEMEKİÇİN BÜYÜK BİR EYLEM PLANLIYORUZ…”

‘Sağlık çalışanların  maruz kaldığı fiziki ve anti demokratik şiddetler, baskıcı yönetimler ve mobingleri eylem haline dönüştürüp, Isparta valiliği önüne siyah çelenk bırakacağız’ diyen Çetin, “7 Ocak 2015 Çarşamba günü Türk Tabipler Birliği – Türk Sağlık Sen ve AHEF Türkiye il temsilcikleri ile birlikte ulusal basının da gözü önünde büyük bir eylem planlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

ÇETİN: “TRAJİKOMİK OLAYLAR…”

Çetin, “Sütçüler İlçe Devlet Hastanesi’nde kaymakamın diş hekimi eşi haricinde hastanede doktor kalmamıştır. Bir kişiyi kurtarmak için hastaneyi doktorsuz bırakmışlardır. Halk bundan olumsuz etkilenmiştir. Isparta’daki bütün ilçelerindeki toplum sağlık merkezlerinde yani acil servislerde doktor kalmamıştır, hepsi bir bir kaçmışlardır. Çoğu da eğitim yapmaktan sürgüne ve tayine gönderilmişlerdir. Bütün bu olanların hepsi trajikomik olaylardır” şeklinde yorumladı.

“ISPARTA’DAKİ SAĞLIKÇILAR SENDİKA DEĞİŞİMİNE ZORLANIYOR, YAPMAYANLARA MOBİNG UYGULANIYOR”

İldeki siyasi baskılarla tek bir sendikaya yaşama hakkı verildiğini diğer sendikaların ve mensuplarının sendika değiştirmesinin istendiğini savunan Çetin, “Yandaş sendika mensupları gününü gün etmekte, yöneticilik mevkilerinde bulunmakta diğer sendika mensupları da haksız uygulamalarla yıldırılmak istenmetedir. Ayrıca yandaş sendika dışında kalanlara sendika değiştirmeye zorlanmakta, aksi takdirde bu olayların zuhur edeceği her fırsatta söylenmektedir” dedi.

“ISPARTA’DAKİ SAĞLIK, 12 EYLÜL TÜRKİYE’SİNİ YAŞIYOR…”

‘Demokrasi örselenmiştir, büyük erozyonlar söz konusudur ve Isparta’daki sağlık alanında 12 Eylül Türkiyesinin bir benzerini yaşamaktayız’ diyen Çetin, “Devlet adamlarımızın ve yetkililerimizin bu konularda acilen önlem alması gerekmektedir. Sağlıkta demokrasimiz geriye dönüşe geçmiştir, Gemimiz su almış ve batmıştır. Sivil toplum örgütleri birer birer diskalifiye edilmiş, ülkede prensler ve prensesler çağı başlamıştır. Haksız – hukuksuz uygulamalar ile torpilsiz kişilere yağmur gibi cezalar ve uygulamalar yağdırılmıştır. Tebligatsız günümüz ve soruşturmasız hastamız neredeyse yoktur. Sağlık hizmetlerinin aksatılması ve kamu hizmetinin yapılamaması söz konusudur” şeklinde konuştu.

“KİRA ÖDEYMEYEN AİLE HEKİMLERİ MAHKEMELİK OLDU”

“BİLMEDİKLERİ HASTANELERDE VERİMSİZ ÇALIŞMAYA ZORLANDILAR…”

Türkiye genelindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) bina kiralarının aile hekimlerine ödetildiğini belirten ve en yüksek kiraların ödendiği şehrin de Isparta olduğunu öne süren Çetin, bazı aile hekimlerinin kira ödeyemediğinden mahkemeye verildiğini dile getirdi.

Isparta’da ASM’lerde 500 TL’den aşağı kira ödenmediğini aktaran Çetin, “Pek çok aile hekimi arkadaşımız kiralarını ödenmediği gerekçesiyle mahkemeye verildi. Pek çok aile hekimi arkadaşa acillerde nöbet yazıldı ve hiç tanımadığı bilmediği yerlerde verimli hizmet veremedi. Hastalar da bundan olumsuz etkilendi” dedi.

ŞOK İDDİA: “VERİMSİZ ÇALIŞMAYA ZORLANAN HEKİMLERLE ÖLÜMLERE YOL AÇILDI, ÖLENLERE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM…”

İleri yaşam desteği konusunda eğitimi olmayan aile hekimlerine anne baba ve çocukları emanet edildi. Ölenlere Allahtan rahmet diliyoruz. Siyasilerin de bu konuda ciddi bir çözüm aramadıklarını biliyoruz. Siyasilerin angarya, tayin ve terfi konularıyla uğraşmaktan başka bu çözüm sürecine bir katkıları olmamıştır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DEKİ SAĞLIKÇILARIN %20’Sİ İNTİHARA MEYİLLİ, GERİ KALANI DA BASKICI YÖNETİME MARUZ KALARAK ÇALIŞIYOR”

Çetin, “Sağlık çalışanları konusunda yapılan ankette, yüzde 20 si intihara meyilli olduğunu yüzde 80’inin de baskıcı yönetime maruz bırakıldığı ortaya çıkmıştır. Bu durum Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir ancak, 4483 sayılı kanun, suçluların yargılanmasına müsaade etmemektedir. Suç işleyen devlet memurları bu kanun ile korunmaktadır.

Ülkede gerçek bir demokrasi varsa, bu kanun değişmeli ya da kaldırılmalıdır ki; suç işleyen devlet memurları da hak ettikleri cezayı çekebilsinler…” iddialarında bulundu.

“YANDAŞ SENDİKAYA ÜYE OLMAYANLARA SORUŞTURMA AÇILIYOR…”

Isparta’da üst düzey kişilerin de yanında bulunduğu ve siyasi iktadara yakın olan bir sendikanın bulunduğunu, bu sendikayı da ‘Yandaş’ olarak tanımlayan Çetin,  “Yandaş sendikaya üye olan devlet memurlarına soruşturma açılmamaktadır. Ama diğer sendikalardaki sağlık çalışanları sürekli baskı altında ve tebligattan, zorlamalardan kendi işlerini yapmaya fırsat bulamamaktadırlar. Başka sendikaya üye olanlara yağmur gibi tebligatlar gelmekte ve haksız – hukuksuz bir dizi işleme maruz kalmakta, muhakkik adı altında aynı şahıs, ön incelemeci olarak atanarak adeta bir cellat havası ile hekimlerimizi il dışına göndermektedir. O doktor hakkında hakkında da meslektaşlarını ‘Zor duruma düşürmek ve anti deontolojik ve etik olmayan davranışları nedeniyle de kınıyor ve kendisini Türk Tabipler Birliği’ne bildirerek, cezalandırılmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“SAĞLIKÇILAR 2’YE AYRILDI: YANDAŞ ve YANDAŞ OLMAYAN SENDİKALILAR…”

Çetin: “Ispartamıza barış ve huzur içersinde çalışan sağlık personeli artık kutuplaşmış, yandaş sendikaya üye olanla ve olmayanlar şeklindedir. Yapılan araştırmaya göre sağlıktaki tüm idareciler yandaş sendikaya üye, üye olmayanlar ise kötü koşullara sürülmektedir.  Hatta örnek vermek gerekirse ilçelerde mevzuat gereği başhekimlik yapamayacak aile ve diş hekimleri, yandaş sendika ve İl Sağlık Müdürü tarafından torpilli olarak çalıştırılmaktadır” iddialarında bulundu.

“RANDEVU ALAMADIĞI ISPARTA VALİSİNE BASIN YOLUYLA SESLENDİ”

Çetin, “Bu konuları görüşmek üzere, AHEF ve sendika olarak randevu talep etmemize rağmen randevu verilmemiştir. Vali Bey’in canı sağ olsun, programının yoğun olduğu düşüncesiyle kendisine buradan ulaşmak istiyoruz: Bir gün bu adalete herkesin ihtiyacı olacak. Asıl olan, mahkeme-i Kübra’dan alnımızın akıyla çıkabilmektir.

Sayın Valimizin, hak ve hukuk normları çerçevesinde kararlar vermesini, siyasetin önüne koyduğu her işlemi onaylamamasını tüm kalbi duygularımla arz ve niyaz ederim.

Kendisinin dürüstü ve çalışkan tavırları toplum tarafından da sevilen ve sayılan bir vali olup, bu hususlarda da objektif karar vereceğinden şüphem yok. Başta Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, sağlık bakanımız, valimiz, il sağlık müdürümüz olmak üzere, tüm amirlerimizin yeni yılda barış ve huzur içersinde halkımıza hizmet için el ele çalışması dilekleriyle…” şeklinde sözlerine devam etti.

“2015 YILI, ÖZELLİKLE SAĞLIKTA BARIŞ VE HUZUR YILI OLSUN…”

Halkımızın daha da kaliteli ve etkili modern sağlık hizmetlerine kavuşabilmesi için bu çarpık yapılanmanın son bulmasını ve 2015 yılının barış ve huzur yılı olmasını, haksızlıkların önlenmesini diliyorum.

HABER: Feti KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ‘Isparta’nın sağlığı ile oynanıyor…’ için yorumda bulun

    ‘Isparta’nın sağlığı ile oynanıyor…’ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ‘Isparta’nın sağlığı ile oynanıyor…’ için ilk yorumu yapabilirsin.