Isparta’dan Çalışan Gazeteciler Günü kutlama mesajları

Isparta - Ocak 10, 2014 11:34 am A A

Isparta’da “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü” nedeni ile yayınlanan kutlama mesajları. ISPARTA VALİSİ VAHDETTİN ÖZKAN

Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışı sağladığı gibi kamuoyunun da vicdanını temsil etmektedir. Bu açıdan gazetecilerin, medya etik kurallarını göz önünde bulundurarak haber yapma ve objektif değerlendirmelerle toplumu bilinçlendirme sorumlulukları bulunmaktadır.

Dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan basın mensuplarımızın yanı sıra yerel basınımız da İlimizdeki gelişmeler konusunda halkımızı bilgilendirmekte; ayrıca İlimizin kültürel ve sosyal gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Basın, bu yönüyle, toplumun bilgilendirilmesinin yanı sıra kentlerin gelişiminde önemli bir katkı sağlamaktadır.

İlkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde görevlerini başarıyla yerine getiren tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, bütün basın şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

ISPARTA İL EMNİYET MÜDÜRÜ MEHMET OR

Gazetecilik mesleğinde çalışanların özlük haklarını düzenleyerek güvence altına alan ve 10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren yasal düzenleme, Türk basınında bir dönüm noktası olarak kabul edilmiş ve her yıl “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Ülkemizin geleceği ve milletimizin menfaatleri doğrultusunda ilkeli, doğru, etik değerlere saygılı ve tarafsız bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen basın mensuplarımız bu yönüyle milletin duygularına tercüman, düşüncelerine ses olmaktadırlar. Özellikle halkın içinde olan ve sorunlarını birebir görerek, yaşayarak yansıtan yerel basın bu anlamda toplumun aynasıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle öncelikle görevleri başında hayatını kaybeden gazetecileri rahmetle anıyor, gazetecilik mesleğini icra eden ve basın camiasında çalışan tüm gazeteci arkadaşlarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü” kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum…

ITSO BAŞKANI ŞÜKRÜ BAŞDEĞİRMEN

ITSO Başkanı Başdeğirmen, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, “Isparta basını başta olmak üzere tüm basın mensubu arkadaşlarıma ilimizin gelişmesi adına yaptıkları duyarlı ve fedakar çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, yürekten destekliyorum.”dedi.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutlayan bir mesaj yayınlandı. ITSO Başkanı Başdeğirmen’in Isparta basınından övgüyle söz eden mesajı şöyle:

“Ticaret ve Sanayi Odası, birçok faaliyet ve çalışmalarımız oluyor. Faaliyetlerimizin duyurulması ve kamuoyu oluşturulmasında şüphesiz ki basın kuruluşlarımızın çok büyük emeği var. İlimizde özellikle basın yayın kuruluşlarından çalışan gazeteci arkadaşlarımızın bize verdiği önemi ve değeri çok iyi biliyoruz. Gazeteci arkadaşlarımızla karşılıklı diyalog ve işbirliği çerçevesinde birçok konuda kamuoyunu bilgilendirerek, çalışmalarımızı duyurma fırsatı buluyoruz.

Atatürk’ün 1929 yılında söylediği gibi ‘Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini samimiyetle yazmalıdırlar.’ Basın yayın ilkelerine uyulduğu, gerçeği yansıttığı sürece basında çıkan haberler dolayısıyla kimse basın mensuplarına kızamaz ve kırılamaz, gazetecilik önemli bir meslektir. Herkes saygı çerçevesinde eleştiride bulunabilir, tarafsız bir şekilde yazılarını yazabilir. Bizim görmediğimiz birçok konuyu gazetecilerimiz görmüş yazmıştır.

Şu bi gerçek, yerel gazete yayıncılığı sadece bir gazete basıp yayınlamak değil, ilimizi içeren bilgi ve belgelerin yazılımı ile tarih arşivi olmanın yanında bölgenin ticari, sosyal ve ekonomik gelişimini de tetikleyen önemli bir olaydır. Ben Isparta basının ilimizin gelişmesi adına ne kadar duyarlı ve fedakar olduğunu biliyorum, görüyorum ve yürekten destekliyorum.

Yerel basında çalışan arkadaşlarımızın birçoğu ulusal basın temsilcisi, sesimizin Ulasal düzeyde duyurulmasında çok büyük emekleri var. Gazeteciler olmasa, ne bir çalışmamızı duyurabiliriz nede yaptığımız işin önemini anlatabiliriz. Bu yönüyle gazeteci arkadaşlarımız bizim için çok önemli ve değerli.

Ben buradan gönüllü çalışma arkadaşlarım olarak gördüğüm ve çok değer verdiğim gazeteci arkadaşlarımın 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. “

SDÜ REKTÖRÜ PROF.DR. HASAN İBİCİOĞLU

Kamu bilincini güçlendirmek; kamu yararına yönelik güvenilir ve tarafsız yayın yapabilmek ilkesiyle hareket eden basın, aynı zamanda haber alma, yayma ve ifade özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Toplumumuzun sağlıklı haber alabilmesi ve olaylara farklı açılardan bakabilmesi adına basın mensuplarının tarafsız ifade hürriyetinin olması elzemdir. Evrensel standartlardaki hak ve özgürlükleri yakalama adına her düşüncenin özgürce tartışılması ve basınımızın her durumu kamuoyuna tarafsız aktarması hususunda azami hassasiyet demokratik toplumun teminatıdır.

Hukukun evrensel değerlerine bağlı, doğru, tarafsız ve etik habercilik ilkelerini üstün tutarak görevlerini yerine getiren görsel ve yazılı basın mensuplarımızın, gece gündüz demeden, zor şartlar altında kamuoyuna doğru haberi aktarma çabaları takdire şayandır.

Her zaman ve her yerde büyük bir özveri, toplumsal duyarlılık ve etik değerlere bağlılıkla görevlerini yerine getiren çok kıymetli basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü en içten duygularımla kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.

CHP ISPARTA İL BAŞKANI VEDAT ŞENOL

1961 yılında; gazetecilerin çalışmaları hakkında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesi üzerine 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün gazetelerini yayımlamama kararı aldılar. Bunun üzerine gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla sendika binası önünde toplanarak Valiliğe kadar yürüdüler.

Gazete patronlarının boykot kararı karşısında gazeteciler sendikanın öncülüğünde ‘’BASIN’’adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayınladılar. Bu tarihten sonra 10 Ocak ‘’Çalışan Gazeteciler Bayramı’’olarak kutlandı. 12 Mart 1971 yılındaki müdahalenin arkasından çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak ‘’Çalışan Gazeteciler Günü’’olarak kutlanmaya başlandı.

Gazeteci; Cumhuriyetin, demokrasinin vazgeçilmez unsuru ve temel taşlarından biridir. Gazeteci; Kamuoyunu aydınlatmak için günün her saatinde zor şartlarda ve sorumluluk duygusu içinde toplumu gelişen olaylar karşısında bilgilendirmek için haber peşinde koşar. Gazeteci; Halk adına görür, gözlemler ve kamuoyuna taşır, Gazeteci; Mesleklerinin gereğini yerine getirmek için görev yaparken yeri geldiğinde canını dahi verir.

AKP iktidarının 11 yıllık dönemi; gazeteciler, yazarlar, aydınlar için baskıcı, sansürlü bir dönemin adıdır. Bu dönemde Türkiye’de 70’e yakın gazeteci cezaevinde tutuklu ve hükümlü olup bu sayı ile dünya birincisi durumundadır.

Bugün yasal hakları kısıtlanmış; yıpranma payları ortadan kaldırılmış, gazetecilik faaliyetleri terör kapsamında değerlendirilmeye başlanmış, sendikal hakları kullanılamaz hale getirilmiştir.

Şu anda ne yazık ki Başbakan gazetecileri bir savcı gibi suçlamakta, işten atılmaları için talimat vermekte, gazeteleri beni destekleyen ve desteklemeyen olarak ayırmakta; gazetelerin metrolarda, vapur iskelelerinde satışını engellemektedir. Ülkede medya patronlarını çeşitli zorlamalarla iktidarın denetimine sokmuştur. Hala kitaplar ve gazeteler ve dergilerin yayını yasaklanmaktadır.

2014 yılında,haksız ve hukuksuz şekilde hükümlü ve tutuklu bulunan tüm gazetelerin serbest kaldığı, güvencesiz çalıştırılmanın yasaklandığı, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırıldığı, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygılı, iktidarın yanında olmayı özgür gazeteciliğe tercih eden gazetecilerin de haksızlığa uğrayan gazetecilere sahip çıkmalarını, demokratik hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olan ve insanlara bilgi akışı sağlamak gibi çok önemli bir görevi gerçekleştiren gazetecilerimizin ‘’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor,çalışmalarında başarılar diliyorum.

SAADET PARTİSİ ISPARTA İL BAŞKANI CEVAT GENCAY

Saadet Partisi Isparta İl Başkanı Cevat Gençay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak; “Basın, halkın haber alma özgürlüğünü yerine getiren en önemli unsurdur” dedi.

Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Gençay, 10 Ocak Gazeteciler günü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Çağın en dinamik mesleklerinden olan gazetecilik, insanlara haber ve bilgi sağlamak gibi misyonlar üstlenen çok yönlü bir görev içerir. Basın kurumları toplumu bilinçlendiren, ülkenin kalkınma sürecinde büyük rol üstlenen kurumlardır. Ancak toplumun sesi olan basınımızın daha iyi koşullarda faaliyet göstermesi, iyi bir hayat standardı elde etmesi ortak gayretimiz olmalıdır. Basın, her zaman yanımızda bizimle birlikte olan, bizim sesimizi kamuoyuna duyuran saygıdeğer bir meslek dalıdır.

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER EVRENSEL STANDARTLARA ULAŞMALIDIR

Bu nedenle demokrasi, özgürlük, adalet ve insan hakları gibi pek çok konunun gelişmesinde öncü rol oynamaktadır. Her şartta ve her koşulda görevleri peşinde olan gazeteciler, doğal olarak, haytalarını zor şartlar altında idame ettirmektedirler. Gazetecilerin çalışma şartlarının tüm Türkiye’de daha da iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulması, basınımıza güç kazandıracaktır.

Doğru ve dürüst haberleri Isparta halkına ulaştırmak için yağmur çamur demeden işlerini en iyi yapma çabasındaki emektar gazetecilerimizin bugünlerini hatırlamak ve kutlamak bizlerin boynumuzun borcudur. Bugüne kadar verdikleri özverili hizmetlerden dolayı basın mensuplarına teşekkür ediyor ve günlerini içtenlikle kutluyorum. Bu vesileyle ebedi hayata intikal eden tüm basın mensuplarını rahmetle anar, görevi başındaki tüm basın emekçilerine mutlu, sağlıklı ve başarılı bir hayat temennisiyle her kademedeki çalışanların gününü kutlarım” dedi.

MHP ISPARTA MİLLETVEKİLİ NEVZAT KORKMAZ

Toplumun gerçekleri öğrenmesinde ve sesini duyurmasında en önemli görevi üstlenen gazeteci arkadaşlarımız imkânsızlıklar ve ağır şartlar altında görevini icra etmeye çalışmaktadırlar. Bilgi çağında olduğumuz bir dönemde, teknolojinin gelişmesiyle iletişim kanalları her geçen gün artmaktadır.

Bu bilgi kirliliği, yoğunluk dezavantajları ile siyasi ve iktidar baskıları arasında milletimizin sesi olmaya çalışan, sıkıntı ve zorluklara karşı özveri ile mücadele ederek mesleğini icra eden yazılı ve görsel alanda çalışan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar, çalışmalarında başarı ve kolaylıklar dilerken, ebediyete intikal etmiş tüm basın şehitleri ve mensuplarını da saygıyla yad ediyorum.

ISPARTA İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. MEHMET KARAKAYA

Hassas, ciddi ve önemli konularda gündem oluşturabilen, hiçbir tesir altında kalmaksızın görevlerini tarafsız, güvenilir ve objektif olarak yürüten basın çalışanları, demokratik toplumların ayrılmaz birer parçasıdır.

Basın-yayın organı çalışanları; bilgi edinme ve haber alma özgürlüğünü yasal sınırlar dâhilinde kullanarak yaşadığımız dünya’da gelişip yaşanılan sorunları kamuoyuna kısa bir süre içerisinde özveriyle çalışarak ulaştırmakta, görevlerini ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde evrensel meslek ilkeleri ışığında başarıyla yerine getirmektedirler. “Zahmetli, meşakkatli ve her zeminde ciddi fedakârlık isteyen oldukça sıkıntılı bir görevi yürüttüğünüzün şuuru içerisindeyiz. Dünyanın incisi Göller Bölgesinin ve güller diyarının ana merkezi Isparta’da, saygıdeğer halkımızın meydana gelen gelişmeler konusunda bilgi sahibi yapılması ve daha sağlıklı bir Isparta’nın gelecek kuşaklara aktarılmasında gösterdiğiniz çabalar öteden beri bilinmektedir.

Tarihin her döneminde Türk Milletinin gözü, kulağı, gür sesi olan Türk basını Demokrasinin vazgeçilmez temel unsurlarındandır.

Ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasında önemli bir güç oluşturan gazetecilerimizin böylesine anlamlı bir gününü yürekten kutluyorum.

AK PARTİ ISPARTA İL BAŞKAN VEKİLİ KAMİL İNCİ

Demokrasinin temel taşlarından olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu anlamda kurumlarla bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir.

Ülkemizin bugün gelişen ekonomisine ve güçlenen demokrasisine özgür ve öz güvenli basınımızın katkısı büyüktür.

Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, ilkeli yayıncılık anlayışıyla olayları tarafsız bir şekilde halka aktararak vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar.

Her şartta mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getirerek Isparta’mızın kalkınmışlık düzeyine ve tanıtımına büyük katkı sağlayan ve kamu hizmetlerinin yürütümünde önemli katkıları olan tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, aileleriyle birlikte daha nice senelere sağlık, mutluluk ve başarılarla erişmelerini dilerim.

EĞİRDİR BELEDİYE BAŞKANI OSMAN NURİ ÖZMERAL

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüz kutlu olsun. Bütün gazeteci kardeşlerime gayretli çalışmalarında üstün başarı temennisiyle, sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim.

SDÜ ARŞ. Ve UYG. HAST.BAŞHEKİMİ PROF.DR. TUĞRUL SEZER

Gücünü kamuoyundan alan, ilkeli, tarafsız, özel hayata ve kişi haklarına saygılı, mesleğini ciddi fedakârlıklarla yerine getiren ve demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olan basının saygıdeğer çalışanlarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü kutluyor ve bütün basın şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Isparta - 11:34 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER