Isparta’da Fetö davası devam ediyor

Okunuyor | Isparta’da Fetö davası devam ediyor

Isparta’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezinde kurs gören 700 Kara Harp Okulu öğrencisini Ankara’ya götürmeye çalıştıkları iddiasıyla 8’i tutuklu 21 sanık hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.

Isparta 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Mahkeme Başkanı Hacı Mustafa Yazıcı’nın iddianameyi okumasının ardından sanık savunmalarına geçildi. İlk savunmayı eski Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz yaptı.

SEGBİS aracılığıyla verdiği savunmada Kurutmaz, 15 Temmuz’da 700 harbiyelinin alınması için kışladan çıkan otobüslerin çıkma emrini kendisinin verdiğini, ancak otobüslerin söz konusu harbiyelilerin darbecilere destek için Ankara gönderilmesi için değil, harbiyelilerin güvenliğinin sağlanması için gönderildiğini savundu.

Başka bir dosya kapsamında tutuklu bulunan eski Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya’nın otobüslerin Eğirdir’e gönderilmesi talimatı verdiğini, bunun üzerine otobüslerini gönderdiğini öne sürdü.

Mahkeme Başkanı Yazıcı, Kurutmaz’a, “Tugaydan çıkan otobüslerin Atabey Kavşağı’nda durdurulmasından sonra Metin İyidil ile görüştüm ve İyidil’e ‘komutanım, harbiyelileri darbeye destek için mi gönderiyoruz. Bence otobüsleri tugaya geri çekip, bekleyelim” ifadesini sordu.

Kurutmaz, bu ifadenin doğru olmadığını,İyidil’e darbe ile ilgili bir şey sormadığını öne sürdü. Bunun üzerine Yazıcı, “Savcı yalan söylüyor öyle mi” diyerek Kurutmaz’a tepki gösterdi. Kurutmaz da “şu an verdiğim ifade doğru” dedi.

Mahkeme Başkanı Yazıcı, Kurutmaz’a “Savcılık ifadelerin ile şu anki ifadelerin çelişkili” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın