Isparta’da Çin mallarına boykot çağrısı

Okunuyor | Isparta’da Çin mallarına boykot çağrısı

Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik zulme, Isparta sessiz kalmadı. Isparta’da Memur-Sen üyeleri, zulüm altında yaşamını yitiren Uygur Türkleri için Mimar Sinan Cami’nde gıyabi cenaze namazı kıldı.

Gıyabi cenaze namazının ardından sendika adına basın açıklaması yapan Ramazan Toker, “Türkistan’da oruç tutmak yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur’an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı, Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor.

Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor .Doğu Türkistan’daki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için boykot çağrısı yapıyoruz.

Çin, Doğu Türkistanlılara esir muamelesi yapmakta ve onlara türlü zulümleri reva görmektedir. Faşist Çin hükümeti, Doğu Türkistan’da Uygur nüfusunu azaltarak bölgeyi Çinlileştirmektir. Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla, yaşananların hesabını sormaya başlayalım” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın