Isparta’da bir Musiki Derneği var

Okunuyor | Isparta’da bir Musiki Derneği var

“Kültür, bir milleti ayakta tutan en önemli yapı taşlarından biridir. Kültürün bozulması veya yok olması, milletlerin sonunu hazırlayan nedenlerdir. Türk kültürü, milletler içinde en yüksek ahlakı ve yaşayışı içeren değerlerden oluşmaktadır. Millî kültür, bir millete kimlik kazandıran, diğer milletlerle arasındaki farkı belirlemeye yarayan, tarih boyunca meydana getirilen o millete ait maddî ve manevî değerlerin uyumlu bir bütünüdür. Bir toplumu millet yapan ve onun bütünlüğünü sağlayan millî kültürdür. Sanat bir milleti diğer milletlerden, bir millete has duygu ve zevklerin tezahürü ve şekillenmesidir. O milletin güzeli yaratma ve bulma tarzıdır. İnsanoğlu barınır beslenir sosyal ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermeye çalışır. Bunları yaparken oyalanmak ruhunu okşamak güzeli yakalamak yeni güzellikler ortaya koymak ister. Bunun sonucunda sanat eseri ortaya çıkar. Her milletin sanat eğilimi ayrı bir özellik taşır. Söz, ses, mekan, renk, ışık zevk ve anlayışı farklıdır. Demek ki sanat bir milletin ortak zevkinin ifade edilişidir.”

Isparta’mızda 1972 yılından bu yana kültür ve sanat hizmeti üreten bir Musiki Derneği var. Bu dernek Türk Müziğine gönül vermiş mütevazi kadrosu ile  43 yıldan bu yana ilimizde senede en az iki konser verir. Ayrıca bu amatör ve mütevazi dernek bu güne kadar çoğu TRT’de bazıları da  özel TV kanallarında olmak üzere 10’ un üzerinde program yapmıştır. Tamamen bu işe gönül vermiş olan kendi üyelerinin özel gayretlerinin yanı sıra ilimizde, musiki sever ve sanata duyarlı çevreler sayesinde bu hizmetlerini bu güne dek üretmeye devam etmiştir.

Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu şefliğinden emekli, ünlü udi bestekar , Dr Teoman Önaldı tarafından ,21 kurucu üye ile kurulup bu günlere ulaşan bu dernek,ilimizde pek önemsenmese de ( ! ) ülke çapında saygın bir yere sahiptir.Bu güne kadar ilimiz haricinde komşu ve çevre il ve ilçelerde de bir çok konserler vermiştir.

İlk televizyon programını 1977 yılında TRT’de gerçekleştirmiş, 1977-78-79 yıllarında Türk Sanat Müziği Türkiye ses yarışmalarında boy göstermiş,Türkiye dereceleri elde etmiş, bünyesinden TRT ses sanatçıları çıkarmış bir dernektir.

43 yıllık maziye sahip bu derneğin ilk 10 yılında udi bestekar Dr Teoman Önaldı, sanraki 30 yılında Avukat Çetin Aköz başkanlık ve şeflik yapmıştır.  Son 3 yıldır da  bendeniz emekli eğitimci Nazmi Süldür başkanlık,  SDÜ İlahiyat Fak Öğr. görevlisi udi bestekar Erdoğan Ateş ise şef olarak görev almış bulunmaktayız.

30 kişi kadar üye gönüldaşı ile kültür ve sanat hizmeti üreten bu dernek 43 yıldır hiç aksatmadan haftanın 2 günü çalışmalarını sürdürmektedir. Bu güne kadar tamamen amatör zihniyetle çalışmalarını devam ettiren  derneğimiz ilk kuruluş yıllarında mekan olarak çok yer değiştirdi. Son olarak 1992 yılında sağolsun zamanın Belediye Başkanı sayın  Altan Raşit Civan  tarafından yeni yapılan Kültür Sitesinde bir yer tahsis edilmiştir.

İstanbul, Bursa, Samsun, Eskişehir gibi ülkedeki ilk saygın amatör korolar arasında yer alan derneğimiz korosundan bu güne dek 300 ün üzerinde sanatsever gelip geçmiştir.Bizden çok yıllar sonra kurulan çeşitli illere ait korolar, yerel yönetimlerin ilgi ve destekleriyle bugün konservatuvara dönüşmüştür.

Gelelim bize; Bizim bu derneğimizden haberdar ve ilgili en son Mülk-i Amir 2003 yılında ilimizden ayrılan sayın H. İbrahim Daşöz valimdir. Kendisi hizmet süresi içerisinde her konserimize gelmiş olup, bir seferinde de ellerinde baklava tepsisi ile çalışmalarımızı izlemek üzere derneğimizi ziyaret etmişti. Bir defa da Ali Haydar Öner valimiz konserimize teşrif etmiş ve şarkılarımıza iştirak etmiştir. Bunların dışında kendisinin Türk Müziği sevdalısı olduğunu belirten sayın Valimiz de dahil olmak üzere, bu güne kadar ilimizde görev yapan hiçbir Sayın Valimiz konserlerimize teşrif etmemiştir. Bu süreçte 2 sefer Sayın Vali Yardımcısının  görevli olarak  teşrifleri tespit edilmiştir. İlimiz milletvekillerinden sayın Recep Özel beyefendi konserlerimize zaman buldukça katılmakta, bizzat gelemese de gönderdiği çiçekleriyle yanımızda olduğunu göstermektedir.

Kuruluşumuzdan bu yana, Belediyelerimizden gördüğümüz en büyük destek 1992 yılında derneğimize tahsis edilen dernek mekanıdır. Bu güne kadar ayrıca, SDÜ konser salonundan önceki yıllarda ilimizin tek konser salonu olan Kültür Sarayını tahsis etmesidir. Sağolsunlar , il dışı konser ve TRT çekimleri için de belediyemiz bize otobüs tahsisinde bulunmuştur.

Kültür Sarayı demişken belirtmeden geçmeyelim, hemen hemen aynı maziye sahip olduğumuz bu güzide mekan, yapılışının ardındaki ilk 10 yılında muhteşem kültür etkinliklerine sahne olmuştur. Sanraki yıllarda ise rutin hizmetine devam etmiş olup ilimizin tek Kültür Merkezi olarak kültür ve sanata verilen önemden (! ) o da payını almıştır. Son 15 yıl içerisinde hizmet verdiği  etkinlik sayısı minimuma indiği için kendi kaderine terk edilmiştir. Memleketin göbeğindeki bu güzide yerin kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılan bir belediye hizmeti olması gerekirken adeta baştan savmak için ihale ile müstecire verilmeye çalışılması çok düşündürücüdür. Kültür hizmeti Belediyelerin en önemli bir parçasıdır. Bunun için devlet sana bir ödenek ayırıyor.Bünyende bu işleri sürdürebilmen için bir Kültür Müdürlüğü birimin var. Memleketin göbeğinde böyle bir mekan varken biz kültür hizmetkarları ilin dışında herkesin kolayca ulaşamayacağı mekanlarda etkinlik gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Hakikaten yazıktır. İyi ki üniversitemizin etkinlik merkezleri var.

İldeki tüm konferanslar, toplantılar,tiyatrolar,konserler,etkinlikler  kimseler gelemesin diye Üniversite de mi yapılmak zorunda. Bir ilin bir Kültür Merkezi olmaz mı? Bu halk bu tür etkinliklerde kenarlarda köşelerde çoğu uyduruk ve uygunsuz mekanlarda mı kültürel hizmet alacaklar.

Bir de İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerimiz var. Şaka bir yana 28 yıl kamu yöneticiliği yapmış birisi olarak, bu Müdürlüklerin ne iş yapıp ülke ve halk için ne ürettiklerini halen çözemedim. Kamu istihdamı içinse tamam. Yoksa tüm bu müdürlüklerin yaptığı işi 5 kişilik bir büro hizmet olarak yapabilir. Bizden haberdar olmayan birimlerden birisi de herhalde bu müdürlüğümüz.43 yıldır davet edilmesine rağmen konserimize icabet eden il kültür müdürü  sayısı 2 yi geçmez. Zaten son gelen de hitap sırasında ismi telaffuz edilmediği için bir daha gelmedi.

Basın için de çok ilgililer diyemem. Yerel TV miz de paramız olmadığı için yüzümüze pek bakmaz.!

İşte böyle bizim Derneğin ve ilimizin halleri. 24 Nisan’da SDÜ Lütfi Çakmakçı Kültür Merkezi’ nde gerçekleştirdiğimiz son konserimizde ; derneğimizin kurucu şefi ve başkanı Dr Teoman Önaldı eşi Dr İçten Önaldı, TRT sanatçıları Selim ve Neşe Öztaş davetlimiz olarak aramızda  idiler. Bizim konserimizin ardından onlar da sahne aldılar. Öncelikle konserimizin tek kelime ile muhteşem olduğunu, adımızı yıllarca duymalarına rağmen ilk defa dinleme imkanı bulduklarını ve umduklarının çok çok ötesinde bir koroya sahip olduğumuzu , salonun 3/4 ü nü dolduran musiki severler önünde zikrederek bizleri de onurlandırdılar.

Ayrıca bir sitemleri vardı ki benim bugün bu yazıyı yazmama neden olan ve bir Ispartalı olarak çok gücüme giden. Şöyle söyledi Sayın Selim Öztaş;

“Sizin, Ispartalılar olarak yılların bu güzide derneğine destek olup bu salonları tamamen doldurmanız gerekirdi. Ayrıca sizin yerel yöneticileriniz yok mu? Yerel basınınız yok mu? Böyle muhteşem bir program sunan bu dernek buna layık değil.43 yıla rağmen niçin halen bir konservatuvar olmadınız.”

Evet değerli okurlar, biz de soralım artık;

”Niçin Isparta’da bir belediye konservatuarı yok acaba ? “

Bana sorarsanız   Yahya Kemal’in sözleriyle cevap veririm;

Çok insan anlıyamaz eski mûsıkîmizden

Ve ondan anlamayan bir şey anlamaz bizden.

Komşu illerimizden Denizli’yi örnek göstermek isterim bu konuda. Eski belediye başkanı şimdinin ekonomi bakanı Sayın Nihat Zeybekçi’nin öncülüğünde eski bir un değirmeni binasının nasıl yeniden hayata döndürülüp sanata hizmet veren bir mekan haline getirildiğini lütfen  internetten bir araştırıp okuyun sevgili okurlar.Ve TRT emekli sanatçılarından bestekar sayın Selim Öztaş’ belediyenin teklifi üzerine Denizli Belediye Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Koordinatörlüğü’nü üstlendiğini ve bu mekanda yapılan sanat etkinliklerini  ayrıca çocuklara ve gençlere yönelik sanat çalışmalarını da araştırın lütfen.

Konserimizde çok saygıdeğer musiki sever izleyenlerimiz dışında yerel yöneticiler olarak eski üyemiz Senirkent Belediye Başkanı Erol Civelekoğlu, SDÜ nün eski rektörü  Prof.Dr. Lütfi Çakmakçı  ve derneğimizin 30 yıl başkan ve şefliğini yapan emektar büyüğümüz Av. Çetin Aköz beyler bizlerle birlikte idi.

Derneğimizin kuruluşundan bu yana geçen 43 yılın 3 şefinin de bir konserimizde bir araya gelmiş olması ayrı bir güzellik örneği idi.

Hasılı biz gönül erleriyiz. Yunus Emre misali, Gönüller yapmaya gelir, güzellikler paylaşırız. 02.05.2015.

Saygılarımla

Nazmi SÜLDÜR

Yapılan Yorumlar
  • Cengiz Müezzinoğlu dedi ki:

    Sayın Nazmi Hocam. Bendeniz 1996-1997 yıllarında bir üniversite öğrencisi olarak derneğinizde korist olarak bulunmuştum. Şahsınızı, değerli büyüğümüz o dönemki dernek başkanımız/şefimiz Av Çetin Aközü ve diğer kıymettar musikişinaslari tekrar yad ediyor, selamlıyorum. Ülkemizde maalesef kültür sanat faaliyetlerinin yürütülmesi için gereken önem verilmemektedir. Isparta’da bundan nasibini alıyor. Mücadelenize emeklerinize sağlık diyor, çalışmalarınızı bir kez daha tebrik ediyorum.
    Saygılar

Bir Yorum Yapın