Isparta merkezli suç örgütüne büyük darbe

Isparta - Haziran 13, 2014 1:48 pm A A

Bankadan aradıkları söyledikleri kişilerin kredi kartı bilgilerini kullanarak bu kişilerin hesabından para çektikleri iddia edilen Isparta merkezli suç örgütüne aralarında İstanbul, İzmir ve Afyonkarahisar’ın da bulunduğu illerde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 42 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bankadan arayarak ödenmemiş sigorta poliçesi olduğunu söyleyen ve bu şekilde vatandaşlardan aldığı hesap bilgileriyle kredi kartı hesaplarından para çeken bir örgütün varlığını tespit etti.

Isparta Emniyetinin yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takibinin ardından Isparta, İstanbul, İzmir ve Afyonkarahisar’da çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipler, 9’u kadın 42 kişiyi gözaltına aldı.

[su_animate type=”rollIn” duration=”6″]BİNLERCE KİŞİYE AİT BİLGİLER ELE GEÇİRİLDİ[/su_animate]

Isparta Emniyet Müdürlüğüne getirilen şüphelilerden 17’si ifadelerinin ardından serbest bırakıldı, 9’u kadın 25 şüpheli ise sağlık kontrollerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Yakalanılan şüphelilerin kaldığı çok sayıda ev ve iş yerinde yapılan aramalarda 6 dizüstü bilgisayar, 45 bilgisayar harddiski, 10 harici harddisk, 10 hafıza kartı, çok sayıda broşür, fatura ve mail order formu ele geçirildi.

Bilgisayarlar üzerinde yapılan incelemelerde, binlerce kişiye ait kişisel bilgilerin harddisklerde muhafaza edildiği anlaşıldı.

Yakalanan zanlıların, Isparta’da kurdukları paravan bir şirket üzerinden “444” ve “0850” ile başlayan hatlar satın alınarak kişisel bilgilerine sahip oldukları kişileri bankacı gibi aradıkları öğrenildi.

Daha önceden edindikleri kişisel verileri kullanarak karşısındakilerin güveninin kazanan şüpheliler, bu şekilde aldığı kredi kartı bilgileri ile kişilerin hesaplarından yüklü miktarlarda para çekti.

Diğer taraftan yakalanan şüphelilerin bazılarının daha önce çalıştıkları iş yerlerinin müşteri bilgilerini kopyalayarak binlerce kişinin kaydının  bulunduğu veri tabanı oluşturdukları, bu bilgileri aradıkları kişilere güven vermek amacıyla kullandıkları belirtildi.

Isparta - 1:48 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER