ALTIN 259,3534
DOLAR 5,6592
EURO 6,3832
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Isparta 30°C
Az Bulutlu

Mühim olan Isparta sevgisidir

23.06.2015
A+
A-

İşadamı Şevket Demirel, abisi 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in cenaze töreninin ardından dün Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ı makamında ziyaret etti. Şevket Demirel, cenaze töreni öncesi, sırası ve sonrasında belediye olarak yapılan yardım ve hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Beraberinde Nihan Demirel Atasagun ve Neslihan Demirel ile birlikte Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ı makamında ziyaret eden İşadamı Şevket Demirel, teşekkür ziyaretinde duygu yüklü bir konuşma yaptı. Demirel, “Çarşamba günü vefat eden Demirel’e devlet her yönüyle sahip çıktı. Büyük bir devlet merasimi hazırladı. TBMM’de yapılan törende ‘Nüfus kâğıdında mevta benimdir, fakat şu andan itibaren devletindir’ dedim. Demirel, 45 sene, yarım asır bu ülkenin, her noktasına imza atmış olan ve her nevi derdini bilen, toparlayan, çare arayan reçete yazan insan olarak tarihe geçmiştir.
Bugün merasimine Türkiye’nin 4 köşesinden binlerce kişi koşarak gelmiş, bir kısmı Ankara’da bir kısmı burada selamladı. Halen daha gelenleri vardır. Demirel’e ölümünden önce ‘Devlet büyüklerinin mezarı Ankara’da kanunla tayin edilmiştir. Fakat Demirel köyden çıktı, yine aynı köyüne gitmelidir ve bu Türkiye’ye örnek olmalıdır’ demiştim. Allah nasip etti öyle oldu. Kayalardan ibaret olan 1000 dekarlık bir arazinin ortasında Demirel’in mezarını ve dağını ağaçlayıp dünkü attığımız topraklarla beraber orada gözyaşlarını döktük.

Hiçbir kimse öldükten sonra yokluğunda daha çok kıymet kazanan varlıklardan biri olmaktan kendini kurtaramaz. Bugün Demirel yokluğunda, hakikaten 70 milyonun babası olarak, refah öncüsü olarak görünüyordu. Bu görüntü şimdi daha renkli, sağlam hale geldi. Tarihte hiçbir vilayetin, kasabanın, köyünün başına yüzyıllar boyunca böyle büyük bir devlet adamının gelip hizmet etmesi ve bu şekilde kendi mahalline gelip yatması mümkün değildir.

Ölüm her yerde ölüm, mezar her yerde mezardır. Fakat Demirel’in kendi mahallinde yattığı takdirde daha çok mutlu olacağını tahmin ettim. Nitekim dün bu mutluluğunu söylercesine, gerek hava şartları, gerek tabiat müsaitti. Kuru ovalar taşlar yeşildi. Daha önce mutabakatını aldığım zaman ‘Davraz ve Gelincik Dağı arasında bir manevi alana yatmak isterim’ dedi. Onun da mutabakatını aldım.

2 gün törenler yapılarak Isparta’da bu defni yaptık. Bugünde bu definde hizmetleri geçen valilik, belediye, SDÜ ve Isparta halkına derinden şükretmek, bir vazifeli, bir görevli olarak bir mecburiyet hissi olarak yola çıktım. Belediyeye de hizmetleri için teşekkür ederim.

Bu hadise dünden itibaren sarsılmakta olan Türkiye’nin birliğini tekrar yerine oturttuğunu tahmin ediyorum. Muafı, muhalifi, herkes Demirel için bir hatıra anlatıyor, dua ediyor, ağlıyor, yeni hedefler tayini için müzeyi geziyordu. Orada tekrar hedefini buluyor, dua edip ayrılıyordu. Isparta’mız her geçmişinin takibinde son derece hassastır. Onun için Demirel buraya gelerek cumartesi günü toprağa verildi. Ruhu bu topraklardan, bu köylerden, köylerine şehirlerine daha kolay ulaşacaktır tahmin ediyorum. Her zaman anmak, her zaman eserlerini görmek, müzesini gezmek mümkün olacaktır.

Sevdiği Isparta’yı her zaman dile getirmek bakımından büyük bir sevgi kaynağı olacaktır. Bu bakımdan bu ziyareti zaruri buldum. Millete memlekete, devlete ve devletin istikrarına, sükûnu, hoşgörüsüne hayrılar getirmesi dileğiyle Allah kendisine cennetten büyük köşeler versin. Öyle dua ettim sizlerde ediniz. Şehirde ağladı, ama ağlamak yerine onun hedeflerine doğru yürümek daha doğru olur. Reis te şehre güzel şeyler yapıyorlar, her zaman arkasındayım demişimdir, yine öyle olacağım. Mühim olan Isparta sevgisidir. Bu sevgidir bizi buraya koşturan getiren, yücelten. Onun için bu kısa ziyaretimizde tekrar tekrar belediyeye, mensuplarına Isparta halkına nezdinizde teşekkür ederim”
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e yakışan bir tören düzenlendiğini ifade eden Nihan Demirel Atasagun da, “O’nun ideallerine inanmanın hikâyesini dinledikten sonra daha da çok etkilendik. Onun siyasi liderliğinden gelen kalabalıkları sevmesi ve kalabalıklarla iç içe olması ama cumhurbaşkanlığı ile birlikte daha düzeni sevmesiyle birlikte gerçekten bu törenler bir düzen içerisinde oldu, hem de halkla iç içe oldu.

Şehirden İslamköy’e giden ring otobüsleri insanların sokakta gerçekten istekli olması sizin yaptığınız yönlendirmelerle gerçekleşti. Size ve halkımıza teşekkür ederiz. Demirel sevene teşekkür ederiz. Sayın Cumhurbaşkanı amcamın ruhu şad olsun. Ben ona president amcam derdim. Böyle sağ tarafından gülerdi. Cumhurbaşkanı amcam deyince çok hoşuna giderdi” derken, Babalar Günü dolayısıyla kabrinin dolup taştığını ve oradaki insanların gönülden yüksek sesle Yasin-i Şerif okumalarının kendilerini oldukça duygulandırdığını dile getirdi.

‘Bu yaşınıza rağmen, bir büyüğümüz olarak buraya kadar geldiniz ve bizlere teşekkür etme lütfunda bulundunuz’ diyen Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, “Bunu sizin bir güzelliğiniz, yüceliğiniz, medeniliğinizin bir göstergesi olarak görüyorum” dedi.  Süleyman Demirel’e ilişkin anılarını da paylaşan Başkan Günaydın, kendisini çocukluk ve gençlik yıllarından bu yana yakından takip ettiğini kaydetti. Türkiye’nin sıkıntı içerisinde olduğu dönemlere dikkat çeken Başkan Günaydın, o dönemlerde benzin dahi bulunamadığını, ancak Süleyman Demirel ile birlikte ülkenin rahatlatıldığını aktardı.

Demirel’in yasaklı duruma düşmesi ve Zincirbozan’a gönderildiğini hatırlatan Günaydın, Isparta’dan çıkan bir lider olması dolayısıyla, milliyetçi kimliği ile birlikte yanında yer aldığını ve o yıllarda siyaset yaptıklarını kaydetti. 
Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın diğer taraftan, Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi’nin projesini çizen bir kişi olarak da o günlerdeki İşadamı Şevket Demirel ile birlikteki anılarından bahsetti. Günaydın, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan iken bana külliye projesi yaptırmak istemiştiniz. O zaman bende kendisinin 6 defa gitmesi, 7 defa gelerek, büyük bir demokrasi mücadelesi verdiğini bildiğim için müze projesini buna göre şekillendirdim. O yıllarda 7 kubbe projelendirmiştik ve bir de ana kubbe yapmıştım. Onu da bir gün Cumhurbaşkanlığı yapacağını düşünerek planlamıştım” şeklinde konuştu.

İşadamı Şevket Demirel’i her zaman bir abi olarak gördüğünü dile getiren Günaydın, “Bende çok duygulu ve üzüntülüyüm. Memleketimize milletimize uzun yıllar hizmet veren mücadele veren bir insandır. Sizler gibi dua ediyorum, gani gani rahmet diliyorum” ifadesinde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.