Günaydın ITKM’yi anlattı

Okunuyor | Günaydın ITKM’yi anlattı
 Günaydın ITKM’yi anlattı

Isparta kamuoyunu yıllardır meşgul eden Ticaret ve Kültür Merkezi inşaatıyla ilgili Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Günaydın özetle şu açıklamalarda bulundu;

Türkiye Cumhuriyetinin bir hukuk devletidir. Belediye olarak hukuk kuralları çerçevesinde hareket etmemiz gerekmektedir. Yüklenici firma ile Isparta Belediyesi arasında ihale sözleşmesi hükümleri söz konusudur. Bu nedenle Isparta Belediyesi olarak kendi insiyatifimiz ve kararlarımız doğrultusunda sözleşme hükümlerini yok sayarak otopark alanını kullanıma açmamız o dönem için düşünülemezdi.

2005 yılında Kadıahmetoğulları A.Ş. ile yapılan ihale sözleşmesinin 27. Maddesinde “…yapının fiziki gerçekleşme oranı %25 aşamasına geldiğinde idare, yükleniciye, yüklenicinin mülkiyetinde kalacak olan yerlerin fiziki ilerlemeye paralel olacak şekilde devrini yapacaktır…” hükmü yer almaktadır.

Sözleşmeyi bu güne kadar neden feshetmedin diyenler, fesih sürecini başlatmak için mahkemeye başvurduğumuzda neden feshediyorsun diyorlar. Ben belediyemin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapıyorum.

Şirketin belediyemize olan zeyilnamelerden ve gecikme cezalarından kaynaklanan borçlarından dolayı icra takipleri yapılmış ve bunlara ilişkin davalar açılmıştır.

ISPARTA 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ ESAS NO : 2015/559
ISPARTA 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ ESAS NO : 2016/384
ISPARTA 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ ESAS NO : 2015/214
ISPARTA 2. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ DOSYA ESAS NO : 2014/3447
ISPARTA 3. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ DOSYA ESAS NO : 2015/2552

Halen bu davalar sonuçlanmamış olup devam etmektedir.

Kadıahmetoğulları firması mahkemelere ne gerekçe sunarsa sunsun 11 yıldır bitmeyen inşaatın ve Isparta halkının 1 Lirasının hesabını sormak için tüm hukuki yolları sonuna kadar kullanıyoruz ve kullanacağız.

Yüce Türk Adaletinin bir an önce kamu menfaatini düşünerek yaptığımız mahkeme başvurularını sonuca bağlayacağını umuyoruz. Kim ne şekilde belediyemize hukuki yardım yapmak istiyorsa kapılarımız her zaman açıktır” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın