Gazete32

Eğirdir Gölü için yeni proje

Eğirdir Gölü’nü, Kovada Kanalını , Kovada Gölünü ve Karacaören Barajını kanalizasyon atıklarından kurtaracak önerge hayata geçiyorEğirdir İl Genel Meclisi Üyesi Veli GÖK tarafından İl Genel Meclisi Başkanlığına sunulan önerge İl Genel Meclisince görüşülerek önergenin uygulanabilirliğinin tespiti için Etüd yapılmasına karar verilmişti. Önerge Eğirdir Gölü Havzasındaki 81 yerleşim birimine ayrı ayrı arıtma tesisi yapılması yerine tek […]

Eğirdir Gölü için yeni proje
25 Kasım 2012 - 16:27

Eğirdir Gölü’nü, Kovada Kanalını , Kovada Gölünü ve Karacaören Barajını kanalizasyon atıklarından kurtaracak önerge hayata geçiyorEğirdir İl Genel Meclisi Üyesi Veli GÖK tarafından İl Genel Meclisi Başkanlığına sunulan önerge İl Genel Meclisince görüşülerek önergenin uygulanabilirliğinin tespiti için Etüd yapılmasına karar verilmişti.

Önerge Eğirdir Gölü Havzasındaki 81 yerleşim birimine ayrı ayrı arıtma tesisi yapılması yerine tek bir proje olarak hayata geçirilmesini öngörüyor.

Projenin hayata geçirilmesiyle Eğirdir Gölü, Kovada Kanalı, Kovada Gölü ve Karacaören Barajı’nın kanalizasyon atıklarından arındırılması sağlanacak., Yalvaç- Gelendost kıyı şeridinden bir hat ve diğer tarafta Uluborlu kanalizasyonu ile Senirkent- Barla kıyı şeridinden bir hat yapıp her iki güzargâh üzerindeki yerleşim birimlerinin tamamının kanalizasyon şebekelerinin bu hatlara bağlanarak, Eğirdir kanalizasyonu ile birleştirilebileceğini , Kovada Vadisi’ndeki köylere ait kanalizasyon şebekelerinin de bu hatta bağlanarak 1. Kovada Bölgesi’nde biyolojik ve kimyasal arıtma yapabilen tek bir arıtma tesisi yapılıp çıkan suyun 1. ve 2. Kovada hidroelektrik santralinde elektrik enerjisi üretimi için kullanılabilecek Santrallerden çıkan suyun cazibeli olarak Aşağı Gökdere ve Çamlık bölgesinde tarım arazilerine sulama suyu olarak verilerek uzun vade de yatırım ve işletme maliyetleri açısından çok ciddi tasarruf sağlayacağı düşünülüyor.

İl Genel Meclisince Kasım ayı bütçe gürüşmelerinde İl özel idaresi 2013 bütçesinde kuşak kanalizasyon düşüncesinin uygulanabilirliğin tespiti için Etüd yapılmasına bütçe kalemlerinde yer verilerek 2013 yılında Etüd çalışmasının başlanılmasına karar verildi.

Eğirdir ve Boğazova Köylerine yaptığı hizmetlerle unutulmazlar arasına giren İl Genel Meclisi Üyesi Veli GÖK’ün bu önergesinin kabul edilip hayata geçmesi halinde topyekün Eğirdir başta olmak üzere tüm Isparta ve Göle Kıyısı olan diğer ilçeler adına sevinç ve mutluluk abidesi bir proje olacak.

Kemal ERBEN – EĞİRDİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

*
İLGİLİ HABERLER
SON EKLENEN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ