Hızlı Tren önceliği Antalya – Baladız hattına verilsin

Isparta - Kasım 21, 2014 6:18 pm A A

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Kalkınma Bakanlığı’na sunduğu öneride, dört etap olarak planlanan ve her birinin yapımı en az iki yıl sürecek Eskişehir- Antalya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için ilk önce Antalya- Baladız hattının hayata geçirilmesini istedi.

Sadık Badak, Kalkınma Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde Antalya-Eskişehir hızlı tren hattını yeniden gündeme getirdi. Badak, dört etap halinde planlanan Eskişehir-Antalya YHT hattına yönelik ilginç ve Batı Akdeniz ekonomisi için büyük öneme sahip öneride bulundu. Antalya, Burdur, Isparta’nın kendi yağıyla kavrulan ve artı değer yaratan bir bölge olduğuna işaret eden Sadık Badak, kalkınma hızı itibarıyla da Antalya’nın, ülkemizin kalkınma hızının belki 2 bazen 3 katı geliştiğini, havza bazında Burdur’un Isparta’yla beraber 2 kat geliştiğini söyledi.

9 MİLYAR KEŞİF BEDELİ

Eskişehir- Isparta- Burdur- Antalya Limanı’na uzanan, 9 milyar lira keşif bedeli olan hızlı tren demiryolu yatırım planını hatırlatan Badak, Eskişehir’den Antalya’ya projenin bitirilmesinin son derece önemli olduğunu kaydetti. Bölgemizdeki yük ve taşımacılık hareketine bakıldığında birinci planda Baladız’dan Antalya Limanı’na bu hattın bitirilmiş olmasının tamamının bitirilmiş olmasından çok daha önemli olduğunu belirten Badak, şu öneriyi sundu:

“Afyon- Burdur- Isparta bölgesindeki mermercilik, Isparta çimento, Denizli çimento, Antalya bölgesindeki çimento fabrikalarının ihracat hareketi Antalya Limanı’na bunların demiryoluyla indirilmesi son derece önemli. Bunun işletme safhasını hiç düşünmeden altyapısı gerçekleşse Baladız dediğimiz noktadan, oraya kadar demiryolu geliyor, Isparta ve Burdur’a ayrılıyor. Baladız’a kadar yeni hat yapılsa 130 kilometrelik bütünü bırakılarak, limana bağlanmış olan bu hattın hızlı bir şekilde özel sektör tarafından işletilebileceğini söylememiz lazım.”

ACİL İHTİYAÇ ESKİŞEHİR DEĞİL BALADIZ

Özel sektörün buna hazır olduğunu aktaran Badak, “Bizim yöremizde organize sanayi bölgesinde lojistik firmalarıyla yaptığımız görüşmelerde acil ihtiyaç Eskişehir’e bağlanmak değil, Baladız’a bağlanmak yönünde. Yükler sadece klinker, mermer ve bunun türevleri değil. Bunlar dışında Antalya Limanı’ndan gelip gidebilecek yükler de buradan elleçlenebilecek. Konvansiyonel hatla yeni yapılacak bu hat birleştirilmek suretiyle zaten ana demir yolu hattıyla da Afyon’la, Kütahya’yla, Konya’yla da birleştirilmiş olacak” diye konuştu.

Isparta - 6:18 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER