• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hastane yerine şifacıya gidince enfeksiyon kaptı

Hastane yerine şifacıya gidince enfeksiyon kaptı

Isparta’da üzerine kaynar su dökülen 5 yaşındaki çocuk, hekim yerine ”yanıkçı” diye tanınan bir kadına götürölünce yanık bölgesi enfeksiyon kaptı.

Isparta’da, sobanın üzerindeki çaydanlığın üzerine devrilmesi sonucu vücudunun bir bölümü ve kolunda yanık oluşan 5 yaşındaki Muhammet Ramazan özdamar, hastane yerine şifacıya götürölünce enfeksiyon kaptı. Ateşlenmesi ve yanık yarasının derinleşmesi üzerine Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan Ramazan tedavi altına alındı.

Oğlunu komşuların önerisi üzerine Şarkikaraağaç’a bağlı Göksöğüt beldesinde yanıkları tedavi ettiği söylenen şifacı bir kadına götürdüklerini belirten Ummuhan özdamar, oğlunun kolundaki yanık yarasının daha da derinleştiğini söyledi.

Ramazan’ın ateşlenmesi ve yaranın büyümesi üzerine SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürdüklerini anlatan anne Ummuhan özdamar, oğlunun yanık bölgesindeki enfeksiyonunun giderildikten sonra Plastik Cerrahi Bölümü’nde tedavi edileceğini belirtti. Çocuğunu hekim yerine ’şifacı’ya götürdükleri için pişmanlık duyduklarını belirten Ummuhan özdamar, "İki gün boyunca yaşlı kadının verdiği kremi sürdük, üçüncü gün yara daha da büyüdü. Yanık bölgesi enfeksiyon kapmış. Daha da kötü oldu. Keşke böyle bir hata yapmasaydık" diye konuştu

yanik1.jpg

özellikle yanık vakalarında vatandaşların hekime gelmek yerine bilinçsiz tedavi yöntemlerine başvurmalarının sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu belirten Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim Üyesi Doç. Dr. Turgut Ortak, "5 yaşındaki çocuğun omuz bölgesine kaynar su dökölüyor ancak ailesi bize gelmek yerine hekim olmayan bir başkasına götürüyor. İşte sonuç ortada. Yara enfeksiyon kapmış ve önemli ölçüde zarar görmüş" dedi. Ramazan için enfeksiyonun giderilmesine yönelik tedavi uygulandığını anlatan Doç.Dr. Ortak, şöyle konuştu: "Biraz daha geç kalınmış olsaydı çocuğun sağlık durumunun daha fazla tehlikeye girebilirdi. Yara üçüncü dereceye yani tehlikeli yöne doğru giden derin bir yara haline gelmiş. Doğrudan hekime başvurulmuş olsaydı yara derinleşmeden iyileştirilebilir hatta iz de kalmazdı. Her evde buna benzer ev kazaları yaşanabilir ama lütfen tedavi için hekime başvurun, bilinçsiz tedaviden uzak durun."

HEKİME BAŞVURUN

Kaynar suyun çocuğun omuzuna değil yüzüne dökülmüş halinde daha derin iz bırakabileceğini belirten Doç.Dr. Ortak, sözlerine şöyle devam etti: "Hatta şekil bozuklukları ve burun veya ağzın fonksiyonlarını yerine getirmeme gibi bir durum yaşanabilirdi. İşte o zaman bu durum çocukta kişilik bozukluğu, psikolojik sıkıntılar yaratabilir ve çocuğun hayatını olumsuz yönde etkileyebilirdi. Yapacağınız küçük bir hata, ömür boyu çekeceğiniz bir ize dönüşmesin." 

İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. benim oglumun butun vucudu yandi duduklu tencere devrilmesi sonucunda.hastaneye gittigimizde ilgilenmediler bile ama sanırım nermin hanimdi gok sogutte ona gittik oğlum bir hafta olnadan sağlığına kavustu.iz vs kalmadı allah bin kere razi olsun kendisinden insallah

  2. Benim elim radyatörün kaynar suyundan yandı göksöğütte ceyhan teyzeye git dediler gittim Allah ondan binlerce kez razı olsun elimde ne iz kaldı ne leke

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?