Halıcılığı nasıl kaybettiysek…

Okunuyor | Halıcılığı nasıl kaybettiysek…

Kanal 32 ‘de yayınlanan Basın Kulübü’nün bu haftaki konukları Atanur Göz Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Özlem Tök ve Isparta Genç İş Adamları Derneği (IGİAD) Başkanı Hakan Gökdoğan idi.

TOBB KAGİK işbirliği ile ekrana gelen İŞ’te Kadın bölümünde konuşan Doç. Dr. Özlem Tök, göz sağlığı ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Isparta’da ve Türkiye’de diyabet hastalığının dünya ortalamasının üstünde olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Özlem Tök, diyabete bağlı göz rahatsızlıklarının da şehirde oldukça belirgin olduğunu söyledi. Doç. Dr. Tök şöyle konuştu: “ Isparta’da iskemik göz rahatsızlıkları çok fazla. Diyabetik göz komplikasyonları da yine çok fazla görülmekte. Diyabetin varlığı iskemik hadiseler yaygın, sarı nokta hastalığı ve kapak tümörleri de yine aynı şekilde yaygın olarak görülmekte. Bazen bize gelen hastalar diyabet olduğunu bilmiyor, görme bulanıklığı şikayetiyle geliyor ve biz burada hastanın tanısını koyabiliyoruz. Isparta’da ve Türkiye’de diyabet rahatsızlığı çok yaygın. Hatta bu yüzde 14.8 ile dünya ortalamasının bile üzerinde. Dolayısıyla biz hastalarımıza hiçbir rahatsızlığı yoksa bile senede bir kez göz kontrolüne gelmesini tavsiye ediyoruz. Eğer diyabeti varsa mutlaka kontrollerini aksatmamalılar.”

VİTAMİNLERE DİKKAT

Göz sağlığında beslenme alışkanlıklarının da oldukça önemli bir rolü olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Tök, göz
sağlığı için özellikle içerisinde A, C ve E vitaminleri bulunduran gıdaların tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Özlem Tök

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ GÖZ RAHATSIZLIKLARINA SEBEBİYET VEREBİLİYOR

Göz sağlığında dikkat edilmesi gereken bir unsurun da güneş gözlüğü kullanımı olduğunu belirten Doç. Dr. Tök, sertifikası belgesi olmayan güneş gözlüklerinin tercih edilmemesi gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Özlem Tök, “Vatandaşlarımız kalitesiz güneş gözlükleriyle gözlerinin korunduğunu düşünüyorlar. Gözleri ne zararlı ışınlar gireceği için bazı hastalıklara neden olabilir. Kesinlikle o tür malzemeler kullanılmamalı. Sertifikaları olan gözlükleri kullanmalılar” dedi.

Gazeteciler Mehmet Erçakır ve Soner Toros’un sunumuyla ekrana gelen programın ikinci ölüm konuğu Isparta Genç İşadamları Derneği Başkanı Hakan Gökdoğan idi. Hakan Gökdoğan, Isparta’nın ekonomik ve sosyal gelişimi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

HALICILIĞI NASIL KAYBETTİYSEK ELİMİZDEKİ SEKTÖRLERİ DE KAYBEDEBİLİRİZ

Daha önce halıcılık gibi bazı sektörlerde söz sahibi olan Isparta’nın küresel değişimleri yakından takip edemediği için bu şansını kaybettiğini dolayısıyla da şimdi sektörlerin yol haritası çizilmezse şu an elinde bulundurduklarını da kaybedeceğine işaret etti. Hakan Gökdoğan şöyle konuştu: “Daha önce Isparta’da halıcılık, gül ve kunduracılık sektörü çok hakimdi. Küresel ekonomik gelişmelere ayak uydurtmamızdan dolayı geride kaldık. Birlik olamadık. Sektörler öbekleşmiş. Kunduracıların AVM’sini yapmışız zamanında. Fakat daha sonra biz bu sektörü kaptırmışız. Birçok unsur değişti ve biz burada ekonomik gücümüzü kaybettik.

Isparta şu anda tamamen hizmet sektörüne adapte. SDÜ’nün 78 bin öğrencisi var. Bu sayıyı mutlu edebiliyor muyuz? Bu önemli. Isparta’nın en önemli eksikliği sosyal alanda. Mesela tiyatro eksik. Yüzde 16 ile Türkiye’nin en çok elma üreten şehriyiz. Biz burada lider olduğumuz pozisyonda 20 sene sonra gereken kümelenmeyi yapamazsak elmacılığı da nasıl kaybettiğimizi konuşmayız inşallah. Deri de aktif sanayiden biri. Katma değerli bir ürün. Satışımız maalesef yok. Gül yağında en büyük rezerv burada. Bahçelerimiz biraz eski yenilemek lazım. Bunun da üzerinde durmak lazım. Hizmette sağlık ön plana çıkıyor. Dolayısıyla biz bunları konuşuyoruz ama somut adımlar atılmazsa bu sektörleri de nasıl kaybettiğimizi konuşacağız ileriki zamanlarda.”

3 YIL ÜST ÜSTE BİRİNCİLİK BİZİ MARKA ŞEHİR YAPAR

TÜİK tarafından yapılan araştırmada yaşam endekslerine göre Türkiye’nin en yaşanılabilir kentinin Isparta olması konusunu değerlendiren Gökdoğan, birinciliğin çok memnuniyet verici ve önemli olduğunu söyledi. Gökdoğan, “Birincilik bence çok önemli. Bu kriterlerin hepsinin bilincinde olmalıyız. Marka şehir olmalıyız. Gül sadece marka şehir olmak için yeterli değil. Bunun sürdürülebilir olmasını sağlamalıyız. Bunun devamını diliyoruz. Reklam açısından çok önemli. Bunu söylerken de buradaki eksiklikleri görüp bunları giderip ilerlememiz gerek. Önemli olan Isparta’da 3 yıl üst üste birinci olmak. 3 yıl üst üste birinci olursak zaten Isparta marka şehir olur” dedi.

YENİ ÜNİVERSİTE İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ OLMALI

Isparta’ın gündeminden düşmeyen yeni üniversite konusuna da değinen Hakan Gökdoğan, ikinci üniversitenin ihtisas üniversitesi olması gerektiğini söyledi. Gökdoğan şöyle konuştu: “İkinci üniversite ihtisas üniversitesi olmalı. Sağlık olabilir. Bizim sorunumuz bu. Uzmanlaşamamak. Hep ortalarda kalıyoruz. Mutlaka bir işte uzmanlaşmamız lazım. Bunun için de daha sık bir araya gelinmesi lazım. Hepimizin birlikte hareket etmesi lazım. Isparta’da benim hayalim yaşanılabilir ve huzurlu bir kent olsun, ama bunu yaparken de bir trafik sorununu kimse istemez. ITKM bu noktada iyi bir yerde. ITKM’de bir de kümelenmeyi sağlamamız lazım.

Şehrin geleceği açısından buranın çok dikkatli kullanılması gerek. Bölge bölge blok blok kümelenmeler olması gerek. 400 mağazadan bir AVM olması mümkün değil. Bir yoğunluk olacaksa en azından kümelenme olmalı. Kuyumcular, optikler, gelinlikçiler olabilir. İnsanların rahatça dolaşabileceği bir yer olmalı. Dünyanın gelişimi öyle bir gidiyor ki yerel olarak iş yapmak oldukça güç. Burada Isparta’nın kooperatif kuruluşlarına yer verilirse çok daha doğru olacak. Orası ciddi anlamda bir kilit olacak trafik açısından. Otoparkı var ama cadde aynı cadde. Belediye çok çaba gösteriyor. Firmaya ciddi anlamda yol göstermeye çalışıyor. İnşallah orada çeşitli sektörler yer alırlar ve daha faydalı olabilir. Gerek kira yardımı gerek kira desteği ile yerel esnafa yardımcı olabilmek gerekiyor.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın