Eğirdir 12. Sakin Şehir olma yolunda

Okunuyor | Eğirdir 12. Sakin Şehir olma yolunda

Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl Kanal32 ekranlarında yayınlanan Basın Kulübü programına konuk oldu.
20 Haziran 2016 Pazartesi günü Rüya Park’ta yapılan programda Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl belediyenin çalışmalarından bahsederek hizmet etmekte zorlandığını karşılaştığı zorluklardan bahsetti.

“EĞİRDİR 12 . SAKİN ŞEHİR OLMA YOLUNDA “

Gazeteci Mehmet Erçakır ve Soner Toros’un sorularını içtenlikle cevaplayan Başkan Şengöl Eğirdir’in 12. Cittaslow ( Sakin şehir) kenti adaylık sürecini anlattı.

Başkan Şengöl ” Bu cittaslow denen İtalya kökenli bir turizm birlikteliği diyelim, bunlar genelde yaş uygulaması yok hitap ettikleri de doğal çevre, sosyal ilişkiler, iyi yaşam belli kriterleri var bunları karşılayan şehirlere bir salyangoz arması veriliyor. Bunun manası da salyangoz yavaş yürüdüğünden bahsederek bir salyangoz arması ve bir paye veriyorlar. Onunda belli yaptırımları var. Yani şunlar yapılmayacak şunlar olacak şeklinde kriterler var. Şimdi bize bu konuyu kimler anlattı bilemiyorum ama böyle bir birlik var oraya girerseniz iyi olur dediler. Bir de bu elma hükümdarlığını yazan Görkem Çakın ile birlikte sekretaryasını yaptık.

Beraber bir Seferihisar’a gittik, Seferihisar Belediye Başkanı Türkiye’de temsilci, başkanı ziyaret ettik o işle ilgilenen personellerini ziyaret ettik. Yani nelerin yapılması gerektiğini bakalım diye. Bir şeylere talip olacağız ama neye talip olacağımızı bilelim diye. Ben o gün Görkem Beye ve yanımdaki arkadaşlara söyledim biz bu yeni orada yapılan birçok şeyi biz zaten yapıyoruz. Nedir bunlar işte hiçbir sınıf ayrılmadan, yazın çocuklara, gençlere belli imkanlar sağlamak biz zaten yapıyoruz. Efendim küçük bizim Eğirdir evi gibi bir yere götürdüler orada bizi, dedik yani bu zaten var bizde, biz bunu 20 yıldır kullanıyoruz, gibi bir çok şeyler mesela orada mandalina birliğe vurulmuş biz dedik elmanın her köyde bir kooperatifi var, dolayısıyla bu ortak çalışmalar yapılıyor. Sonuçta müracaatımızı yaptık belli bir süre sonra neredeyse 1 yıl oldu, bir yazı geldi sizin dediğiniz gibi bunun Türkiye’de ki uzmanları genelde turizm üzerine çalışan profesörler ve yine İzmir’de ki belediyelerin bir derneği.

Geldiler biz onları istedikleri yere götürdük, program dahilinde. Tabi size şoför imtihanında ki gibi kazandın in demiyorlar, kendi raporlarını tutacaklar, genel merkeze yani İtalya’ya onu bildirecekler, dedik yani eksik bulduğunuz bir şey varsa gerekiyorsa bir daha gelininceye kadar yapalım dedik, onlarda yok dediler bundan iyisi Eğirdir elması dediler. Bu kadarını biliyoruz ama ümitliyiz biz üzerimize düşeni yaptığımızın kanaatindeyiz, bir çok şeyi anlattım onların aradığı bir çok şeyi tamam dediler, biz beklediğimizden daha değişik oldu dediler. Mesela içlerinden çok mütevazi bir profesör vardı, turizm profesörü, Eğirdir’e daha önce 2 defa gelmiş burada ki turizm toplantılarına o da zannediyorum ki bizim yaptığımız toplantılardı. 2 defa gelmiş “ vay arkadaş bizi arabaya bindirip Eğirdir’i gezdiren olmadığı ki, benim o gün geldiğim Eğirdir’e kaç katlamış bugün ama biz geliyoruz otele konuş, konuş, yemek ye, yat sonra ertesi gün git dolayısıyla Eğirdir’i görememişiz ama bugün gördük memnun olduk dediler.

Sonuç olarak biz ondan ümitvarız oradan da yine 5 yıldızlı otel aramayan yalnız doğa ve sosyal ilişkileri yeni bir şehri görmeyi arzu eden huzur rahatlık sağlayan yerleri arzu eden bir grubun buraya en azından Avrupa da ki internet sitesine Cittaslow genel merkezinde Eğirdir’in adı, adresi, telefonu yazacak. Türkiye’de 12 yer var unlardan bir tanesi de Yalvaç inşallah Eğirdir’de ikinci olacak” şeklinde konuştu.

“ÖZEL HÜKÜM BAŞA BELA “

Başkan Şengöl Eğirdir’de hizmetlerin yapılmasına en büyük engelin Eğirdir gölü Özel Hüküm belirleme çalışmalarının olduğunun altını çizdi.

Başkan Şengöl soru üzerinde ” 1993 yılında başlayan duble yol çalışması var gerçi bitti sayılır ama. Eğirdir’i Allah özene bezene yaratmış ama arsa ve şans vermemiş, şans yok arsasız idare ediversinler demiş herhalde. Şimdi arsa sıkıntısı had safhada biliyorsunuz. Yol işi biliyorsunuz kara yollarının işi, Belediye üzerine düşeni yapmış, yerine imar planını söyledikleri üzerine çizmiş, programa alınmış. Ben geldiğimden beri devam ediyor. Bende siz gibi biteceği kanaatindeyim. Bu yolun ilk yapıldığı zaman Çok şanssız bir müteahhit firmasıyla karşılaşıldı. Standartların altında bir yol yapıldı, öyle bir şanssızlığımız oldu. İnşallah bu yeni firma bu şanssızlıkları giderir diyorum. Ama o Konya yolu ile ilgili konu öyle değil. En Kısa yol. Evvelden beri Eğirdir ta tarihten gelen bir yol var. Şimdi çaydan Dinar’dan İzmir seferleri açıldı, Seydişehir yolu açıldı, Antalya’dan gelirken dolayısıyla yollar kılcala kadar indi.
Soner TOROS; Şimdi Eğirdir- Şarkikaraağaç- Yalvaç arası tek şeritten geliyor. O dönemle ilgili özel hüküm planı için şöyle derlerdi bu yolların duble olabilmesi için özel hüküm planının onaylanması gerekiyor. Onaylananı 2 yıl oldu.
Ömer ŞENGÖL ; Tamam şöyle diyelim yol kimin devletin karayollarının. Özel hükmü onaylayacak olan kim devlet. Onaylandı, E o zaman bana neden soruyorsunuz. Sorunun muhatabı ben değilim. Benim ki bayboğandan nabzı yüreklinin biraz ilerisine Sevinçbey deki benzinlik burada Ali köyü öbür tarafta da MAREM’in biraz ilerisi, benim sorumluluğum burada.

MEHMET ERÇAKIR; Burada Yol Gündemi Oluştu Mu?

Ömer Şengöl; “Bizim gündemimiz de var. Yalvaç’ın gündeminde var. Şarkikaraağaç’ın Gelendost’un gündeminde de var. Herkesin gündeminde var ama uygulama yok. Şimdi ben size soruyorum ne diyor özel idarenin reklamı melikler köprüsünü yaptık, kaç kişi kullanacak orayı, devlet fizibilitesini yapmıştır. buradan oraya kadar yol yok ama oradan geçiş yapılacak öyle mi? Şimdi bakın ben yapılsın yapılmasın demiyorum zaten. Geçen gün Şakir Aksöz’ün programında arkadaşlar bana soruyorlar, adadan Karabağlarına kadar yol ne zaman yapılacak gölün içinden? Diğer bir hemşehrim soruyor, Sivriye ve Oluklacıya teleferik ne zaman yapılacak? Şimdi çevreye bakmadan. İstanbul’un 4 köprüsünü kim yapıyor Japonlar işte 4-5 zengin iş adamının konsorsiyumu yapılışta ama kim yapıyor görünüyor devlet. İşte demek istediğim melikler köprüsü bana göre buradan daha büyük ki demin dediğimiz devlet oraya öncelik tanımış.

SONER TOROS; Ama burası özel idarenin sorunu, diğeri ise karayollarının.

ÖMER ŞENGÖL; Tabi ki de. Karayolları küçük kuruluş olduğu için özel idareye göre onlar hesabı iyi yapamazlar. Eğirdir de mezarlığın dibinde 30 metrelik kanal geçişinin köprüsünü yapamadı karayolları. Ben il koordinasyon kurulunda söylediğimde “yarım saatlik iş” dediler. Ama halka yapılamadı.

MEHMET ERÇAKIR; Karayolları Bölge müdürü bunu söyledi zaten Isparta gerekli yatırımı alamıyor dediği için görevden alındı.

ÖMER ŞENGÖL; İyi olmuş Allah razı olsun kim tayin ettiyse.

MEHMET ERÇAKIR; Neden öyle dediniz?

SONER TOROS; Demek ki başarısız mıydı?

ÖMER ŞENGÖL; Hayır başarısız değildi. Neden öyle dedim, kanalizasyon şebekemizde problem var değil mi? Belediye 15 trilyonluk borcun altına girecek yüzde 50’si hibe ama yüzde 50’si bu garip belediye aylık gelirlerinden ödeyecek. Karayolları projeye olmaz diyor. Soruyoruz neden müdür bey bizim hat zaten sizin karayolunun altında zamanında izin verdiniz, en küçük bir arıza oldu mu ben makineyi sallıyorum size haber bile vermeden arızayı gideriyorum, yani yeniden yapılmasına neden hayır diyorsunuz, “bizim yol bozuluyor” diyor.

Eskisi dursa düzülür mü? Ya hiç olmazsa yaya kaldırımın altından geçelim, yani yaya kaldırımından kanalizasyonu geçirelim izin verin sonra yaya kaldırımını yeniden yapalım, “olmaz oraya yapacağın imar tadilatının projesini getir bir bakayım işime gelirse onay veririm” ya böyle bir şey olur mu? Yani o tayin imzasını kim attıysa Allah razı olsun. 30 metrelik köprü yapılacak ben geleli 26 ay oldu yerel seçimlerde herkes söyledi bu yolun yapılacağını. Evet bizde mutlu olduk keşke yapılsa, il koordinasyon toplantısında ben söyledim bunu karayollarının ilgilisi dedi ki ya yarım saatlik yol Ömer abi vallaha ayıp ediyorsun dedi hala ayıp ediyoruz hala ayıp ediyoruz. Ben bir toplantı da yada gazetede demişim ki “bir çok kamu kuruluşunun yapacağı işleri bile yapıyorum yardımcı oluyoruz demişim o müdür bey alınmış, biz koskoca karayollarının işine o küçücük belediye nasıl yardımcı olur diye.

MEHMET ERÇAKIR; Bu iki olayı ayrı değerlendirmek lazım ama farklı olaylar çünkü. Ben haksızsınız demiyorum tabi ama iki olay farklı.

ÖMER ŞENGÖL; Karayolları bölge müdürü ise orada söyleyeceği tedaviyi genel müdürlüğe uzatsın.

SONER TOROS; demek ki başkanım gibi bir çok kişiden şikayet gitti, yetkililerde görevden aldı, o bizi ilgilendirmiyor.

ÖMER ŞENGÖL; Ben kimseye şikayet etmedim ilk defa burada söylüyorum.

SONER TOROS; Önemli olan Isparta- Konya yolunun duble olması Eğirdir yolunun duble olması Dereboğazı yolu gerçi Dereboğazı yoluna siz karşıdan geleceksiniz bizim için önemli olan bunlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın