Doğu Türkistanlı Türklerin yaşadıklarını sergilediler

Okunuyor | Doğu Türkistanlı Türklerin yaşadıklarını sergilediler

İnsanı Yardım Vakfı (İHH) Gençlik Kolları tarafından Kaymakkapı Meydanında Oruç Ayı Ramazan ve Doğu Türkistan Türklerinin son günlerde yaşadıkları büyük sıkıntıları yansıtan bir fotoğraf sergisi açıldı.

Serginin üç gün açık kalacağını ve Isparta halkının gezip görmesinde büyük yarar gördüğünü ifade eden İnsani Yardım Vakfı (İHH) Isparta Temsilcisi İdris Sezgin, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bilindiği gibi Mübarek Ramazan ayı yani Oruç ayında bulunuyoruz. Bugünlerin fazileti gerçekten çok büyük. Ancak, son yıllarda oruca olan saygının azaldığını görüyoruz. Bu nedenle geçtiğimiz hafta yine burada yani Kaymakkapı Meydanında çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının yaptığı ‘Allah’a ve orucuma saygı duy’ eylemine katılarak destek vermiştik.

Bugün ise, gerek oruç ve oruçluya saygı duyulması gerekse Çin tarafından oruç tutması yasaklanan Doğu Türkistan Türklerinin son günlerde yaşadıkları büyük sıkıntıları yansıtmak için böyle bir fotoğraf sergisi açtık. Bu sergimiz Vakfımızın Genç arkadaşlarımızdan oluşan ‘Genç İHH’ olarak da adlandırdığımız gençlik kollarımız tarafından hazırlanmıştır. Ben kendilerine böyle bir organizasyona imza attıkları için teşekkür ediyorum.

Malumlarımız olduğu üzere Ramazan ayında olmamıza rağmen, Doğu Türkistan Türklerinin son günlerde büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Vakıf olarak bu sıkıntıları sürekli gündemde tutmaya çalışıyoruz. Bu fotoğrafların bazılar Doğu Türkistan Sürgün Hükümetinin arşivinden oradan temin ettik. Bazı fotoğrafları çocukların görmesi uygun olmadığı için onları sergilemedik. Bütün vatandaşlarımıza sergimizi ziyaret ettikleri için çok teşekkür ediyorum. Neticede bu konuda bir farkındalık oluşturmak istedik” dedi.

Kaymakkapı Meydanı Belediye İşhanı önünde açılan sergide sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti arşivlerinden alınarak sergilenen yaklaşık 200 eser vatandaşlar tarafından ilgiyle izleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın