Deprem bilgilerini bundan sonra AFAD açıklayacak

Isparta - Temmuz 3, 2015 9:39 pm A A

AFAD Isparta İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada yapılan yasal düzenleme ile deprem bilgilerinin Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından açıklanacağı belirtildi.

Depremlerin ardından farklı açıklamalar sonucu oluşan belirsizlik ortadan kalkıyor. Vatandaşlar,  45 yıllık geçmişe sahip olan ve AFAD bünyesinde faaliyet gösteren Deprem Dairesi Başkanlığı’nın Türkiye genelindeki 683 deprem gözlem istasyonundan elde ettiği anlık verilere dayanan doğru deprem bilgilerine tek elden ulaşabilecek. AFAD İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada bundan sonra üniversiteler ve belediyeler gibi farklı birimlerin deprem verilerinin de Deprem Dairesi Başkanlığı’nda toplanarak tek elden açıklama yapılacağı belirtildi.

DEPREM VERİLERİ NETLİK KAZANIYOR

Geçmiş yıllardan edinilen deneyimler, depremlerden sonra farklı kurum ve kuruluşlar tarafından açıklama yapılmasının kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine engel olduğunu gösteriyor. Bu yüzden, bu tür açıklamaların resmi bir dayanak noktası da oluşturabilmesi adına tek ve yetkili bir kurum tarafından yapılması konusunda bir görüş birlikteliği bulunuyor. Uzmanlık alanı başta deprem olmak üzere afet ve acil durum yönetimi olan AFAD’ın resmi açıklama yetkisi, oluşabilecek belirsizlikleri ortadan kaldıracak. Ayrıca, sigortacılık gibi farklı sektörlerde resmi veri eksikliği sebebiyle yaşanan hukuki ihtilafların da giderilmesine yardım edecek. Deprem verilerinin tek bir merkezde toplanması ve kamuoyuna tek bir yetkili kurum tarafından resmi olarak duyurulması uygulamasına, ABD ve Japonya gibi gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere dünya genelinde sıklıkla rastlanıyor.

TÜRKİYE’DEKİ HER 4 DEPREM İSTASYONUNDAN 3’Ü AFAD’IN

AFAD bünyesindeki Deprem Dairesi Başkanlığı, 1969’da Deprem Araştırma Enstitüsü adıyla kuruldu. Deprem Dairesi, yaklaşık 45 yıldır deprem gözlem ve araştırma faaliyetlerini bilimsel olarak yürütüyor.  AFAD Deprem Dairesi, 683 deprem gözlem istasyonu ile tüm Türkiye’nin sismik hareketliliğini yıllardır anlık olarak takip ediyor ve vatandaşları bilgilendiriyor. AFAD Deprem Dairesi’nde 35 kişilik jeofizik, jeoloji, inşaat mühendisi ve yüksek mühendisinden oluşan uzman ekip 7 gün 24 saat gözlem yapıyor. Ülkemizdeki her 4 deprem gözlem istasyonundan 3’ünü kurup işleten AFAD, Türkiye’deki en geniş deprem gözlem istasyon ağına sahip. 2014 yılında yapacağı yatırımlarla deprem gözlem istasyonlarının sayısını 750’ye çıkaracak olan AFAD, Doğu Akdeniz’deki ve bölge ülkelerdeki depremleri de ölçüyor.  Yapılan yatırımlar ve geliştirilen teknolojilerle birlikte Başbakanlık AFAD kamuoyunu depremler konusunda hassas, doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirmeye devam edecek.

Depremlerin ölçülmesi ve deprem olgusunun bilimsel olarak daha iyi anlaşılabilmesi için AFAD, birçok bilim kurumu ve üniversite ile işbirliği yapıyor. Son olarak AFAD, 2013 Aralık ayında bilim dünyası ile gerçekleştirdiği işbirlikleri kapsamında TÜBİTAK, ULAKBİM ve 7 üniversite ile birlikte ‘Türkiye Deprem Veri Merkezi’ projesini hayata geçirdi. Bu sayede ülkemizde deprem verileri araştırmacılar, akademisyenler ve kamuoyu ile tek bir veri merkezi üzerinden paylaşılabilir hale geldi.

Yeni düzenleme ile birlikte deprem bilgilerini açıklama konusunda tek yetkili kurum olarak AFAD, daha önceden de olduğu gibi deprem alanında yetkinlikleri ile öne çıkan tüm kurum, kuruluş ve araştırmacılarla işbirliği içerisinde çalışmaya devam edecek.

Isparta - 9:39 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER