Aziz Sancar (Bir Nobel Hikayesi)

Okunuyor | Aziz Sancar (Bir Nobel Hikayesi)

Bazı istisnai olaylar vardır sizi derinden etkiler, hele bazı insanların davranışları ile sizde izler bırakır ya. Ülkemizin bir ferdinin kimya dalında Nobel ödülü kazandığını duyduğumda kendi kendime işte budur dedim. Aziz Sancar kulis yapmadan ödül kazanan sonrasında şımarmadan olduğu gibi davranan bir halk adamıydı. Merakım artınca araştırayım dedim.

Aziz Sancar 1946 yılında Mardin-Savur’da on çocuklu bir ailede dünyaya gelir.1963 yılında üniversite sınavında kimya dalını çok istemesine rağmen İstanbul Tıp Fakültesini kazanır. Bir kaç yıl doktorluk yaptıktan sonra aynı üniversiteye dönerek 1977 yılında doktorasını DNA üzerine yaptı. Daha sonra yurt dışına giderek kariyerine devam etti. Araştırmaları ve buluşlarıyla adından söz ettiren hocamız bugün de Amerika vatandaşı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Kendisi gibi profesör olan Gwen hanımla evlidir. Amerika’yaokumaya gelen akademisyen-öğrencilerimize yardımcı olabilmek amacıyla tamamen cebinden harcayarak Türk evi projesini geliştirmiştir.2007 yılından beri ChapelHill deki iki katlı ev hizmet vermektedir. Mütevazi kimliğiyle tanınan hocamız DNA yapısında bulunan onarım genleriyle ilgili yaptığı çalışmalarıyla takdir toplamış, 2015 nobel kimya ödülünü kazanmıştır. Böylece ülkemizin ikinci, kimya dalında ise ilk Nobel ödülüne sahip olmuştur.

Kendisiyle ilgili yapılan söyleşide ‘’Savur’dayken çok güzel bir ilkokulumuzvardı, Mardin lisemiz de çok iyiydi. İstanbul Tıp Fakültesi Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biriydi. Türkiye’de gerçekten çok güzel bir eğitim gördüm. Bu ödülümü cumhuriyet eğitimine borçluyum ‘’ demiştir. Sınıf arkadaşları ise çok ders çalıştığını ve sürekli kitap okuduğunu belirtmektedir. ’Teneffüslerde bile bir kenara çekilir ya problem çözer yada kitap okurdu ‘’ şeklinde konuşmaktadırlar.

Milletvekili Mithat Sancar’ın akrabası olan hocamız Nobel ödülünü anıtkabire konulmasını ve orada ziyaretçilerin görmesini arzu etmektedir. Çalışkanlığı ve alçak gönüllü hareketleriyle milletinin gönlünde taht kuran Aziz Sancar’ı tebrik ediyorum.Başarıları,vefası,kendisine emek verenleri, özellikle öğretmenlerini hayırla hatırlayan haliyle ve tavırlarıyla alçak gönüllü hareketleriyle gençlerimize-bilim çevrelerine örnek insan olarak gösterilmesini diliyorum.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın