ALTIN
DOLAR
EURO
BITCOIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Isparta 14°C
Parçalı Bulutlu

Akfen Holding yatırım atağında ikinci perdeyi açtı

25.03.2017
A+
A-

Geçtiğimiz aylarda 650 milyon liralık yatırımla Mersin Limanı’nı mega gemilerle buluşturan Akfen Holding, ikinci adım olarak Isparta Şehir Hastanesi’nin kapılarını sağlık sektörüne açtı. Projenin 12 ay, 12 günde tamamladığını söyleyen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Sağlık sistemine en son teknoloji ve donanımı kazandıran bir projenin içinde yer almaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Akfen Holding yatırım atağında ikinci perdeyi açtı

6,1 milyar lira olan yatırım paketini 6,6 milyara yükselten Akfen Holding, dev projelerini tek tek hayata geçiriyor. Aralık 2016’da Mersin’de 650 milyon liraya mal olan Doğu Akdeniz Terminali’ni devreye alan Akfen Holding, Isparta Şehir Hastanesi’ni de Türk sağlık sistemine kazandırdı. Toplam 1 milyar 150 milyon liralık yatırımla Akfen İnşaat tarafından Kamu-Özel İşbirliği (PPP-Public Private Partnership) modeliyle hayata geçirilen dev proje, sağlıkta konforu en üst düzeye çıkardı. Muayene ve ameliyat için sıra beklemek artık tarih olurken, vatandaş ücretsiz olarak beş yıldızlı otel standartlarında sağlık hizmeti ile buluştu.

Yapımını Akfen İnşaat’ın üstlendiği Isparta Şehir Hastanesi’nin resmi açılışı, Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Akfen Holding Başkanvekili ve Akfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Akın ile çok sayıda davetlinin katıldığı törenle yapıldı. Projenin 12 ay, 12 gün gibi bir sürede tamamlandığını belirten Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Sağlık sistemine en son teknoloji ve donanımı kazandıran bir projenin içinde yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Türkiye’de ve dünyada dev projelere imza atmış bir grup olarak bu yatırımla uzmanlığımızı sağlık sektöründe de göstermiş olduk. Şehir hastaneleriyle muayene ve ameliyat kuyrukları tarihe karışıyor” dedi. 

“Sırada Tekirdağ ve Eskişehir var”

Akfen Holding’in 1,5 yıl gibi bir sürede gerçekleştireceği 6,6 milyar liralık yatırım atağının içinde, şehir hastanelerinin payının 3 milyar 900 milyon lirayı bulduğuna dikkat çeken Hamdi Akın, “Aralık 2017’de 1 milyar 750 milyon liralık bir yatırımla Eskişehir Şehir Hastanesi’ni hizmete açmış olacağız. 1 milyar liraya mal olacak Tekirdağ Şehir Hastanesi de Nisan 2018’de devreye girecek. Sağlık sektörünün yanı sıra Türkiye’nin hızla artan enerji talebine yanıt vermek adına; hidroelektrik, güneş ve rüzgâr santralleri yatırımlarımız devam ediyor. Toplam 2 milyar liralık enerji yatırımımızı bu yılın sonuna kadar devreye alacağız. Akfen Grubu olarak yatırımlarımızla istihdam seferberliğine de destek veriyoruz. Mersin Limanı’nda 300, Isparta Şehir Hastanesi’nde de 909 kişilik yeni istihdam yaratmanın gururunu yaşıyoruz. Yılsonuna kadar enerji yatırımlarımızla birlikte bu rakam 1.359’a kadar çıkacak” ifadesini kullandı. 

İlk bebeğin tüm eğitim masrafları Akfen’den

Isparta Şehir Hastanesi’nin devreye girmesi ile birlikte ilde bulunan ve oldukça eski yapıya sahip olan Kadın Doğum Hastanesi ve Devlet Hastanesi, personeliyle yeni tesise taşındı. Isparta Şehir Hastanesi’nin ilk bebeği de taşınma işleminin başladığı 18 Mart Cumartesi gecesi dünyaya geldi. Akfen Holding, Hazim ve Ayşen Aslan çiftinin ikinci çocukları Ali bebeğin tüm eğitim masraflarını üstlendi.

Kamu hastanesi statüsünde vatandaşlara ‘ücretsiz’ sağlık hizmet veren Isparta Şehir Hastanesi’nde, Sağlık Bakanlığı 25 yıl boyunca kiracı olarak yer alacak. Sistemde tıbbi hizmetlerin sorumluluğu kamuda kalırken, sağlık personelinin istihdam rejimi de değişmiyor. 909’u yeni istihdam olmak üzere tesis genelinde toplam çalışan sayısı 1.528’e çıkıyor. Tesiste bilgi işlem, güvenlik, temizlik, yemekhane ve otopark gibi bütün hizmetler, hastanenin yapım ve işletmesini üstlenen Akfen tarafından karşılanıyor. 

Artık anjiyo ve açık kalp ameliyatları yapılabilecek

Daha önce üç binada günde 5-6 bin poliklinik hastasına hizmet verilebilirken, Isparta Şehir Hastanesi ile kapasite yaklaşık 10 bin kişiye ulaştı. Teknik yetersizlik nedeniyle Isparta Devlet Hastanesi’nde bugüne kadar yapılamayan anjiyo ve açık kalp ameliyatları gibi operasyonlar da artık Isparta Şehir Hastanesi’nde gerçekleştirilebilir duruma geldi.

800 yatak kapasitesine sahip hastanede 324’ü tek, 150’si ise iki kişilik odalarda hizmet veriliyor. 221 bin 353 metrekare inşaat alanına sahip Isparta Şehir Hastanesi bünyesinde 20 ameliyathane, 131 yoğun bakım ünitesi ve 167 poliklinik bulunuyor. Tüm odalarda duş, WC, buzdolabı, çalışma masası, TV yer alırken, hastane dünyada kullanılan en son sistemlerle donatılmış durumda.

Türkiye’nin ilk deprem izolatörlü şehir hastanesi

Isparta’da kapılarını açan dev tesis yine Türkiye’nin ilk deprem izolatörlü şehir hastanesi olarak öne çıkıyor. Uygulanan bu sistem sayesinde; olası bir deprem anında, sarsıntının etkisi azaltılarak hastanedeki çalışmaların aksamadan devam etmesi sağlanıyor. Akıllı bina konsepti ile inşa edilen Isparta Şehir Hastanesi, trijenerasyon ve güneş panelleri sayesinde kullandığı elektriğin yüzde 35’ini kendisi üretecek altyapıya sahip. Kampüste 297 araçlık açık, 1.607 araçlık kapalı otoparkın yanı sıra helikopter pisti ve ücretsiz vale servisi bulunuyor.

Isparta Şehir Hastanesi’nde öne çıkan bir başka özellik de ‘anne oteli’ uygulaması. Yenidoğan ve yoğun bakımda bebeği tedavi gören annelerin ve özellikle şehir dışından gelen hastaların konaklaması için özel bir alan oluşturulmuş durumda. Ayrıca, 4 bloktan oluşan kampüste, ihtiyacı olan her hastaya tüm tetkikleri ve tedavi süresi bitene kadar yönlendirme ve refakat için özel elemanlar yardım edecek. 

Isparta Şehir Hastanesi’nin Özellikleri:

  • Toplam 221.353 metrekarede 4 blokta, 20 ameliyathane, 131 yoğun bakım ünitesi, 167 poliklinik.
  • 909’u yeni, toplam 1.528 kişilik istihdam.
  • Her biri 24 metrekare 324 tek, her biri 30,3 metrekare 150 çift kişilik oda.
  • Toplam yatak kapasitesi 800.
  • Tüm odalarda WC ve duş, elbise dolabı, buzdolabı, TV, çalışma masası, yatak başı okuma ışığı, özel doktor lavabosu, gözleri yormayan bağımsız led aydınlatma, açılabilir yatak olan refakatçi koltuğu.
  • 297 araçlık açık, 1.607 araçlık kapalı otopark, helikopter pisti.
  • Toplam 672 kişilik 3 yemekhane, 280 kişilik 4 kafe, 160 kişi kapasiteli konferans salonu ve 4 mescit.
  • Çalışanlara özel 1.000 metrekare kreş ve 150 metrekarelik spor merkezini kapsayan ek bina.
  • MR, tomografi, gama kamera, kardiyak ve periferik anjiyografi, excimer lazer gibi son teknoloji ürünler.
  • Türkiye’ye tedavi için gelen yabancılara hizmet verecek İngilizce ve Arapça bilen elemanlar.

AKFEN HOLDİNG YATIRIM PAKETİ

Açılış Tarihi        Yatırım İsmi                                                     Yatırım Miktarı

Aralık 2016 Mersin Limanı Doğu Akdeniz Terminali 650 milyon TL
Şubat 2017 Isparta Şehir Hastanesi 1 milyar 150 milyon TL
Ağustos 2017 Menzelet, Kılavuzlu, Çalıkobası ve Çiçekli Hidroelektrik Santralleri 1 milyar 400 milyon TL
Ekim 2017 Güneş Enerji Santrali 450 milyon TL
Aralık 2017 Eskişehir Şehir Hastanesi 1 milyar 750 milyon TL
Aralık 2017 Rüzgar Santrali Yatırımları 200 milyon TL
Nisan 2018 Tekirdağ Şehir Hastanesi 1 milyar TL
Toplam 6 milyar 600 milyon TL
                                                                                                   Hastaneler Toplam 3,900           909
                                                                                                   Enerji Toplam 2,050           150
                                                                                                   MIP  650           300
6,600        1,359

AKFEN HOLDİNG İSTİHDAM PAKETİ

Açılış Tarihi        Yatırım İsmi                                                     İstihdam

Aralık 2016 Mersin Limanı Doğu Akdeniz Terminali  300
Şubat 2017 Isparta Şehir Hastanesi  909
Ağustos 2017 Menzelet, Kılavuzlu, Çalıkobası ve Çiçekli Hidroelektrik Santralleri   50
Ekim 2017 Güneş Enerji Santrali   100
Toplam   1359

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.