Ahmet Aksakal

Isparta - Mart 26, 2016 6:46 am A A

Senir aşığı Mustafa (AKA) abimiz ile şehir turuna çıktığımızda mutlaka Isparta’nın gölgede kalmış bir yüzüyle tanıştırır. Soğuk bir kış günü Kamil beyle beni simit sarayında toplamıştı. Tecrübelerinden damıtılmış tatlı sohbetimizden sonra ayrılırken gelin sizi gezdireyim deyince, vaktin akşama kaymasından bahisle acele edelim demiştim.

Halı sarayının giriş katında arkasında bizler ilerlemiş bir halıcı dükkânından içeri süzülmüştü. Bakınca Aksakal Halıcılık yazısını okumuştum. Geniş ve ferah dükkânda önce Çanakkale Savaşları ile ilgili bölmeyi gezmeye başladık. Ahmet Aksakalın öğrencisi olduğunu öğrendiğimiz yine Senirli Hasan Gürdal bizi hem gezdiriyor, hem de çarpıcı bilgiler veriyordu.

Tablo gibi titiz bir çalışmayla işlenmiş bu tür halıları şehrimizde daha önce birkaç yerde görmüştüm. Ama şimdi bir resim sergisinde gezer gibi ağzımız hayretten açık vaziyetteydik. Gayri ihtiyari bunları Ahmet dostum da görmeli sözleri dökülünce Mustafa abi hemen, buralardadır hemen arayalım dedi. Hayret Eğirdir’de olması gereken Ahmet Yetkin, ertesi günkü yürüyüş için Isparta’ya geldiğini, oteline yeni giriş yaptığını söyleyince acil görüşmemiz gerektiğini söyleyip adres verdim. Bizler bilime yön vermiş bilim insanları reyonunu gezerken Ahmet dostumuz da gelerek turumuza katıldı.

Artık milli mücadele ve yabancı devlet adamları kısımlarını hep birlikte gezdik. İnce bir işçilik olduğu hemen fark edilen halılar hereke kalitesinde (60*60)ipek-yün karışımıydı. Hasan bey Isparta’nın yetiştirdiği bir değer olan Ahmet Aksakal hakkında merakımızı giderecek bilgiler vermeye başladı.1934 yılında Keçiborlu’nun Senir kasabasında doğan Ahmet Bey ilkokuldan sonra Gönen köy enstitüsüne oradan Ankara Hasanoğlan köy enstitüsüne nakil gitmiş,1957 yılında mezun olunca iki yıl Eğirdir-Ağılköy de öğretmenlik yaparken Gazi eğitim enstitüsünün edebiyat bölümünü kazanıp bitirdiğinde Konya-Sarayönü orta okulu, Isparta lisesi ve Keçiborlu lisesinde görev yapmış, buradan uzak bir yere tayini çıkınca bunu siyasi sürgün olarak değerlendirip istifa etmiş.

Görevden ayrılınca önce Senirdeki kadınlara hazırladığı halıları dokutup öğretmen arkadaşları aracılığıyla pazarlamış. Bu sırada askerden gelen öğrencisi Hasan beye ne iş yapacaksın diye sorup iş arıyorum cevabına istersen birlikte çalışalım teklifiyle karşılık vermiş, işte o günden bu güne yoğun bir çalışmanın içinde birlikte yol almışlar. Ahmet Aksakal 1967 milletvekili seçimlerine İşçi partisinden Burdur adayı olarak katılmış, çok az farkla da olsa meclise giden kervanı kaçıran öğretmenimiz 1978 tarihinde Gülbirlik genel müdürü olarak görev yapmış. Bundan sonra sadece halı işine kendisine vakfederek Isparta halıcılığının gerilediği günlerde kaliteli ve dürüst işçilikle ayakta durulabileceğini herkese göstermiştir.

Öğrencileri onun çok şık giyinerek okula geldiğini, kızmadan gördüğü yanlışları düzelttiğini, her fırsatı değerlendirerek sıkılmadan anlattığını belirtmişlerdir. 1972 yılında Harley Davidsın motorla köye geldiğinde nasıl ilgiyle karşılandığını, öğretmeni olmadığı için girdiği iş-teknik dersinde kendisi kilden Atatürk maskı yaptığını, sonra bundan sınıftaki her öğrenciye yüzer tane alçı mask yaptırdığını, köy yayınlarını arayarak bunları dört liradan satıp, parasını dağıttığını, yine herkesin evindeki artıp kullanılmayan halı iplerinden küçük halılar dokutup, diğer okullara tahta silgisi olarak pazarladığını gözleri parlayarak anlatıyorlar. Bundan belki babasının cebinde para yokken okul çocuklarının para kazanmanın getirdiği özgüveni yakaladıklarını anlıyoruz. Köyünde gerçek bir lider olan dört çocuk babası öğretmenimiz çok hareketli geçen yaşamını 09 Aralık 2014 tarihinde noktalamış bulunmaktadır.

Aksakal halıcılık, ancak siparişlerle ayakta durabileceklerinden hareketle Ispartalılarla, kurum ve kuruluşların kendilerine sahip çıkılmasını beklediklerini belirtiyorlar. Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde ülkemize gelen yabancı devlet adamlarının fotoğraflarının işlendiği halılar sipariş vererek yaptığını söylüyor. Bunun gibi kalıcı bir hediye vermek isteyenler için halının güzel bir seçenek olduğunu şehrimiz insanlarına hatırlatmamız gerekiyor.

Isparta - 6:46 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER