• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel mezarı başında anıldı

9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel mezarı başında anıldı

9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ölümünün ikinci yılında memleketi Isparta’daki mezarı başında anıldı.

Atabey ilçesindeki İslamköy’de Demirel’in mezarının bulunduğu Çalça Tepesi’nde düzenlenen törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, eski bakanlar Esat Kıratlıoğlu, Turan Tayan, Vefa Tanır, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü İlker Hüseyin Çarıkçı, Demirel’in kardeşi Şevket Demirel’in kızları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Demirel’in mezarına Isparta gülünün döküldüğü törende, tören alanına gül suyu da serpildi. Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz tarafından Kur’an-ı Kerim’in okunmasının ardından dua edildi. Bakan Çelik, törende yaptığı konuşmada, merhum Cumhurbaşkanının vefatının seneyi devriyesinde bir arada olduklarını, Demirel’i ve hayatını kaybeden bütün devlet büyüklerini rahmetle andıklarını söyledi. Bir söz üstadı olan Demirel’i sözlerle ifade etmenin çok kolay olmadığını anlatan Çelik, “1 Kasım 1924’de İslamköy’de başlayan, DSİ Genel Müdürü olarak ülkemizin ekonomik kalkınmasına hizmet eden, siyasi mücadelesi ile demokrasimizin gelişmesine katkı sağlayan Türkiye’nin en çalkantılı dönemlerinde Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak görev yapan, muhtelif sözleriyle siyasi nezakette örnek bir duruş sergileyen ve 17 Haziran 2015’te sona eren çile ve mücadele ile millete hizmet etme gayretiyle geçen bir ömür.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kasırga, Demirel’in mezarına Cumhurbaşkanlığı çelengini sundu. Demirel’in özgeçmişinin okunmasının ardından tören, davetlilerin Demirel ailesine taziye ziyaretinde bulunması ile sona erdi.

Törenin ardından bazı vatandaşlar, Demirel’in mezarı başına dua ederek, mezara gül döktü.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Süleyman Demirel

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?