Yorgunluğunuzun sebebi bu olabilir!

Son zamanlarda sürekli başınız ve kaslarınız ağrıyor, kendinizi yorgun hissediyorsanız ‘kronik yorgunluk sendromu’na yakalanmış olabilirsiniz! Özellikle 30-50 yaş arası kadınları vuran bu sendroma kullanılan parfümler de yol açabiliyor.

ABD’de yapılan araştırmalar aşırı ve sahte parfüm kullanımının ‘kronik yorgunluk sendromu’na neden olduğunu ortaya koydu. Birçok parfüm içerisinde bulunan ethanol gibi kimyasallar, hormon yapınızdan tutun da sinir sisteminize kadar birçok konuda olumsuz etki yaratabiliyor.

Yoğun baharat kokulu parfümlerden uzak durun

Bu yüzden ‘kronik yorgunluk sendromu’ yaşıyorsanız özellikle yoğun baharat kokulu parfümlerden kaçınmanız şart. Uzmanlara göre bu rahatsızlıkla mücadelede ilk koşul doğru beslenme. En doğru beslenme şekli de ‘Akdeniz diyeti’. Takvim’in haberine göre ABD ve Avrupa’da yapılan çalışmalar da Akdeniz diyetini benimseyen İtalyanlar’ın bu hastalığa yakalanma oranının tüm dünyaya oranla hayli düşük olduğunu gösteriyor. Yine Harvard Üniversi’nin araştırmasına göre de zeytinyağı kullananların kronik yorgunluk sendromuna yakalanma riski yüzde 30 daha az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yorgunluğunuzun sebebi bu olabilir! için yorumda bulun

    Yorgunluğunuzun sebebi bu olabilir! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yorgunluğunuzun sebebi bu olabilir! için ilk yorumu yapabilirsin.