Elma sirkesi

Yazarlar - Kasım 14, 2017 9:15 pm A A

Ankara’dan arayan bir dostum kalp hastası olarak doktora gittiğinde doktorunun doğal elma sirkesi tüketmesinin faydalı olacağını söylediğini, etrafımda doğal elma sirkesi üreten olup-olmadığını soruyordu. Sorup- soruşturdum ama yoktu. O zaman araştırdım, bu elma memleketinde alternatif ürün olarak neden yapılmaz diye. Sonra kendim denedim.

Elmanın yenmeyen kısımlarını bir bidona atıp, üzerine su ilave ediyorsunuz. Evde çöpe atacağınız meyve-sebze artıklarınızı da atabilirsiniz. Biraz tuz, birkaç nohut, az biraz eski sirkeyi maya olarak kullanıp havası çıkacak şekilde serin bir yerde bir-buçuk ay beklettiğinizde bakteriler işi götürüp sirkeniz hazır hale geliyor. Miktarı kendiniz azaltıp çoğaltabilirsiniz. Süre uzun geliyorsa bir bidon-kavanoz olgunlaşırken ikincisini de koyabilirsiniz. Böylece organik yada kimyasal malzeme kullanmadan kendiniz elma sirkesi yapıp kullanabilirsiniz.

Elma sirkesini biraz sulandırıp, içebilirsiniz. Sindirim sisteminizi rahatlattığını fark edeceksiniz. Özellikle ev hanımlarının işini kolaylaştıran organik temizlik aracıdır. Meyve ve sebzeleri ne kadar yıkarsanız yıkayın tam temizlenmediğini bilirsiniz. İşte bunları ürettiğiniz sirkeli suda bekletirseniz içiniz rahat olarak tüketebilirsiniz. Evinizin değişik yerlerinde organik temizlik ve mikrop öldürücü olarak zararlı kimyasallara göre tercih edebilirsiniz. Hatta bu sirkeli sudan ağız gargarasında bile faydalanabilirsiniz.

Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama normalde çöpe gidecek özellikle elma artıklarından böyle bir mikrop öldürücü elde etmek karlı bir iş olarak görmeliyiz. Ayrıca her şeyden sakındığımız sevdiklerimize zararlı kimyasal maddeler yerine kendi elimizle ürettiğimiz tamamen organik ürünlerle sahip çıkmalıyız. Ispartalılar ve şehrimizi sevenler evinizde organik elma sirkesine lütfen yer açınız.

Yazarlar - 9:15 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER