‘Rusya her şeyin altını oyuyor’

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye’deki savaşın uzamasından Rusya’yı sorumlu tuttu.
Dünya - Şubat 3, 2016 1:32 am A A

Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarına Batı’dan gelen tepkilere İngiltere de katıldı. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Suriye’deki savaşın uzamasından Kremlin’i sorumlu tuttu. Hammond, “Rusya yaptığımız her şeyin altını oyuyor. Bir yandan siyasi süreçte rol alıyor, masaya oturuyor, siyasi sürecin eş-kefili oluyorlar. Diğer tarafda Suriye’nin geleceği olduğunu düşündüğümüz insanları bombalıyorlar” dedi.

”IŞİD’İ GÜÇLENDİRİYOR”

Rus hava saldırılarının yüzde 30’dan daha azının IŞİD’i hedef aldığını söyleyen İngiltere Dışişleri Bakanı, “Rus hava saldırıları IŞİD’i güçlendiriyor” dedi. Lavrov’dan Jeyş ül İslâm ve Ahrar uş Şam açıklaması Cenevre’dek görüşmelerde rejimin baş müttefiki olarak masaya oturan Rusya’dan ise ilk kez bir geri adım geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki en büyük muhalif gruplardan Ceyş ül İslâm ve Ahrar uş-Şam’ın Cenevre’deki müzakerelere katılımı konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Lavrov, Suriye’de rejimle çatışan en büyük muhalif gruplardan Ahrar uş-Şam ve Ceyş ül İslâm’ın ‘bireysel olarak’ Cenevre’de bulunacaklarını söylerken, “Cenevre’de bulunmaları onların terörist olmadığını kabul ettiğimiz anlamına gelmiyor” açıklamasını yaptı. 

Kaynak : reuters, al jazeera

Dünya - 1:32 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER