Iraklı vekil: Türk askeriyle savaşmaya hazırız

Iraklı vekil Falih Elhazali, ”Musul kurtarıldıktan sonra Türk askeriyle savaşabiliriz” dedi.

Okunuyor | Iraklı vekil: Türk askeriyle savaşmaya hazırız

Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu, ‘işgalci’ olarak nitelediği Türk askerlerinin “Irak topraklarından ancak askeri bir harekatla çıkacağını, direniş güçlerinin de bu işgale karşı savaşmaya ve Irak’tan çıkarmaya hazır” olduğunu belirtti.

Komisyon üyesi Falih Elhazali yaptığı bir açıklamada Irak’ın diplomatik ve hukuki yolları denediğini, Güvenlik Konseyi’ne şikayetini ilettiğini fakat hala “Türklerin Irak’ın kuzeyinde toprak işgal ettiklerini” söyledi.

Hazali, çözümün askeri harekat olduğunu savunarak Haşd Şabi olarak adlandırılan gönüllü askerlerin bu görev için hazır olduklarını, savaş seçeneğinin Irak hükümetinin takdirinde olduğunu açıkladı. Hazali, Türk askerlerine karşı savaşmanın şu an mümkün olmadığını, bunun ancak Musul’u kurtardıktan sonra yapılabileceğini söyledi.

Türk askeriyle savaşabileceğini söyleyen Irak ordusu, DAEŞ’in 5 bin militanla Musul’a saldırısı sırasında silahlarını bırakarak kenti terk etmiş, buraya yerleşen teröristler kanlı topraklarını Suriye’ye kadar genişletmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın