Demokrasinin teminatı Özgür ve güçlü medyadır

Isparta - Temmuz 24, 2017 12:09 am A A

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Mevlüt Yeni ve Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan, 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle ortak yazılı bir açıklama yaparak basın özgürlüğünün önemine dikkat çekti. Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunların demokratik hukuk sistemi içinde çözüleceğine dikkat çeken Genel Başkan Yeni ve Başkan Karahan, açıklamalarında şu görüşlere yer verdi:

“Özgür, tarafsız ve güçlü basının demokrasimiz için taşıdığı büyük önem, geçtiğimiz yıl 15 Temmuzda yaşadığımız darbe girişiminde net olarak anlaşılmıştır. Darbe ve işgal girişimine tüm gücüyle karşı çıkan medya kuruluşları, halkın özgür haber alma hakkını sonuna kadar savundu ve darbecilerin müdahalelerine rağmen yayınlarını sürdürerek bu hain çabanın engellenmesinde başrol oynadı. Türk demokrasinin ve milli iradenin kesintiye uğramaması için verilen bu önemli sınavdan alnının akıyla çıkan Türk medyası mutlaka desteklenmeli ve sektörümüzde yaşanan sorunlar çözülerek daha özgür ortamda yayıncılık yapılmasına olanak sağlanmalıdır. Demokrasilerin sigortasıdır özgür ve bağımsız medya.

Her 24 Temmuz’da vurguladığımız gibi sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak aradan geçen süreçte yapılan çeşitli yasal düzenleme ve baskılarla yeniden gündeme gelmişti. Bilindiği gibi çağımızda medya sektörü hem ülkemizde hem de birkaç istisna hariç tüm dünya genelinde özgür olma, bağımsız haber yapabilme mücadelesi vermektedir. Ülkemizde özellikle 12 Eylül döneminde medya kurumları üzerinde büyük baskılar yaşanmıştır. Günümüzde de maalesef ifade özgürlüğünü engelleyen yasal kısıtlamalardan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır.

Gazetecilerin tutuksuz yargılanması ve ülkemizde basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanması için ivedi olarak yasal düzenlemelere ihtiyaç vardır. Beklentimiz, yasama, yürütme ve yargı ile birlikte dördüncü kuvvet olan medyanın özgürlükle ilgili sorunlarının zaman geçirilmeden çözümlenmesi, bunu sağlayacak düzenlemelerin bir an önce uygulamaya konulmasıdır. Öncelikle, basın/medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Basın özgürlüğünden ve sansürden çalışma koşullarına, mesleki düzenleme zorunluluğundan internet haberciliğine kadar medyaya ilişkin var olan sorunların çözümü için, geniş katılımlı çalıştaylar düzenlenmeli ve alınacak kararlar zaman geçirilmeden uygulamaya konulmalıdır. Çünkü özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir. ”

Yerel Medya, ilan tarifelerine yapılacak yıllık zammı beklemektedir

Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan ayrıca yerel medyanın ilan tarifelerine yapılan rutin zammın halen daha verilmediğine dikkat çekerek, Zammın bir an evvel verilmesi gerektiğini belirtti. Karahan, “Yerel medya Basın İlan Kurumu’ndan verilen ilan ücretleri ile ayakta kalabiliyor. Her yıl Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan ilan ücretlerine zam maalesef bu yıl uygulanmadı. Tüm yerel medya çalışanları olarak bu zammı beklemekteyiz” dedi.

Isparta - 12:09 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER