Bizim koku olayımız yok

Isparta - Ekim 18, 2017 4:40 pm A A

Isparta Belediyesi Atık Su Arıtma Tesislerinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, “Biz koku sorununu çözdük, bizim koku olayımız yok” derken, bir milyonluk nüfusa göre yeni planlama ve yatırımların devam ettiğini söyledi. Günaydın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 1000 KB/m3 (koku konsantrasyonu) ve altı olarak kabul ettiğini, tesislerinde ise bu rakamın 351 KB/m3 olduğunu kaydederken, “Sav çıkışına giden bir kanalımız var. Bu kanalda da kokuyu önledik. Onun için bazı kişiler bu kanal ve arıtma tesisinden dolayı istismar etmeye kalkmasınlar. Koku sorunu bitmiştir. Bu kokunun Isparta Belediyesi ile alakası yoktur. Bizim arıtma tesisimizde bundan sonra koku olmayacaktır, bunu Isparta halkına müjde etmek istiyorum” dedi.

Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, Atık Su Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu. Başkan Günaydın, SCADA sistemi ile tesisin anlık çalışmalarını gözlemlerken, koku sorununun ortadan kaldırılması için yoğun çaba sarf ettiklerini ve bunda da neticeye vardıklarını anlattı.

“Bu tesisimizde üç aydan buyana çalışmalarımız devam ediyordu. Bugün bu çalışmaların neticesini aldık” diyen Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın şu değerlendirmelerde bulundu:

“Alınan neticeleri yerinde inceledik. Arıtma tesisine elektrik üreten bir jeneratörümüz var. Bu jeneratörümüzün zaman içerisinde üretimi zayıflama noktasına gelmişti. Bunu kuvvetlendirdik, bu tesisimizden biz aylık 20 bin lira civarında kendi elektriğimizi kendimiz karşılıyoruz. Bunu daha da genişletmek istiyoruz.

Bizim esas meselemiz bu değil. Esas mesele Isparta’mızı rahatsız eden bu kokuyu son derece azaltmaktı. Daha önce geçen sene ölçüm için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili laboratuvara yaptırılan ölçüm sonucu 1061 KB/m3 çıkmıştı. Bini geçmediği zaman o tesiste herhangi bir tedbir alma yükümlülüğü yoktur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yönetmeliklerde kabul ettiği değer budur.

Son olarak eylül ayında yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yetkili bir firma tekrar ölçüm gerçekleştirdi. Bu ölçüme ait raporlar elimize ulaştı. Bu raporlara göre şu anda koku konsantrasyonu 351 KB/m3’tür. Yani bu rakam yok denecek kadar az demektir. Arkadaşlarımızla 351’i daha da aşağıya çekmek için çalışma içerisindeyiz. Bu rakam da 200’ün altına düşecek ve bu da hiç koku yoktur demektir. Tesisimiz şu anda en iyi şekilde çalıştırılıyor. 3. karıştırıcı üniteyle, beraber 3.modülü de önümüzdeki aylar içerisinde ihalesini yapacağız ve bu tesisimiz bizi 10 yıl daha öteye götürecek. Daha sonra da 30 milyon liralık bir yatırım yapılacak. Bunun da DSİ’mizle 2 sene önceden sözleşmesi yapılmıştı. İstimlaklarına başladık, itirazlar ve hukuki olayları var arsa konusunda takipçiyiz. 190 dönümlük bir arazi istimlakı lazım. Bu büyük yatırım ile şehri çok çok ötelere bir milyonluk nüfusa hitap eder hale getirilecek.

Şu anda arıtma tesisinde 351 KB/m3 rakamı çıkıyor. Bakanlık binin altında olursa diyor. Herkes bazı meselenin içinde olsun, halkımız da bunu bilsin, yanlış istismarlar ve yanlış konuşmalar yapmamaları için bunu bir kez daha söylüyorum. 3 gün önce gelen raporumuz. 1061’den 351’e süratle düşmüşüz. Bunu 200’lerin altına düşürmeyi istiyorum. Birde bizim burada Sav çıkışına çıkan bir kanalımız var. Bu kanalda da kokuyu önledik. Onun için bazı kişiler bu kanalı ve buradan dolayı istismar etmeye kalkmasınlar.

Biz koku sorununu çözdük, bizim koku olayımız yok. Bundan sonrada olmaması için ciddi çalışmalar yaptık. Darısı Deri Organize Sanayi Bölgesinin başına. Bizim ki 1061 iken orası 11 bin küsur çıkmıştı ve maalesef çok zor bir iş ve kimyasal. Bizimki biyolojikti zaten. Biyolojik olarak 1061’di. Bir kere daha bunu sevinçle tekrar etmek istiyorum. Koku sorunu bitmiştir. Bizimle alakası yoktur. Bu kokunun Isparta Belediyesi ile alakası yoktur. Bizim arıtma tesisimizde bundan sonra koku olmayacaktır, bunu Isparta halkına müjde etmek istiyorum”

Isparta - 4:40 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER