Batı Akdeniz Yöresel Ürünleri YÖREX’de tanıtıldı

Isparta - Eylül 20, 2017 8:36 am A A

Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle düzenlediği 8. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) 10 bin metrekarelik alanda Anadolu’yu buluşturdu. 5 gün süren ve yoğun ilgi gören Türkiye’nin doğusundan batıya kuzeyinden güneyine kadar çok sayıda ürünün sergilendiği YÖREX’de, Antalya ile Isparta ve Burdur’un da yöresel ürünleri de tanıtıldı ve yöresel tatlar da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’ndeki fuarın açılışına, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, ATB Başkanı Ali Çandır, ATSO Başkanı Davut Çetin, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Burdur TSO Başkanı Yusuf Keyik, Bucak TSO Başkanı Hasan Yalçın Mecikoğlu, Burdur ve Isparta Ticaret Borsası başkanları Ahmet Adar ile Yılmaz Başar, TPE Başkanı Habip Asan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bucak TSO Başkanı Hasan Yalçın Mecikoğlu, Yalvaç Ticaret ve Sanayi Odası Nuri Dirik, milletvekilleri, valiler, oda ve borsa başkanları ile belediye başkanlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

5 gün yöresel ürünlerin sergilendiği ve uluslararası arenaya taşınması gündeme gelen YÖREX’de; Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile birlikte 16 kalkınma ajansı, 70 ilden 120 oda ve borsa olmak üzere 400’ün üzerinde kurum ve kuruluş stantlarda tanıtım yaptı. “Sizin Oraların Nesi Meşhur” sloganıyla gerçekleştirilen 8. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) açılış töreni sonrasında protokol üyeleri stantları gezdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Burdur Valisi Şerif Yılmaz ile yerel yöneticiler, belediye oda ve borsa başkanları Isparta ve Burdur’un yöresel ürünlerinin tanıtımı yapılan stantlarını da ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Isparta ve Burdur valiliklerinin öncülüğünde yöresel ürünlerin özellikle tescillenmesi, markalaşıp uluslararası arenaya taşınması için çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) organizasyonu, kamu kurumları, ticaret odaları, ticaret borsaları, üretim kooperatifler ve özel sektörün katılımıyla Isparta ve Burdur stantları açıldı. Isparta ve Burdur stantlarında; gül, lavanta ile elmadan üretilen kozmetik ürünlerinden, gül lokumu, lavanta balı, ceviz ezmesi, elma cipsi, Yalvaç Hamursuzu, Isparta Ekmeği, keşkek, haşhaş kıtırı, Yassıgüme Dimrit üzümü ve Melli incirine kadar yöresel lezzetler ile Alaca dokumaları, Isparta halısı, gül, lavanta ile deriden üretilmiş hediyeliklere kadar çok sayıda yöresel ürün sergilenerek tanıtıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘Sakin Şehir’ Eğirdir’in standını da ziyaret ederek elmanın tanıtımına katkıda bulundu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kendi sosyal medya hesaplarında Eğirdir elmasıyla verdiği pozu paylaştı.

Isparta - 8:36 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER