Arıtma Tesisi tadilatı tamamlandı

Isparta - Haziran 29, 2018 7:10 am A A

Eğirdir Belediyesi tarafından 1993 yılında yapımı tamamlanan Arıtma tesisinde yenileme ve peyzaj çalışmalarında sona gelindi. Başkan Şengöl ” Kokuyu önlemek için tesis içerisine Lavanta ve çeşitli ıtri bitkilerle süsledik” dedi.

Geçtiğimiz yıl ilçedeki terfi merkezlerini yenileyen Eğirdir Belediyesi, bu yıl da Arıtma tesisinde başlattığı tadilat çalışmalarının da sonuna geldi. Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl tadilatın dışında, peyzaj düzenlemesi ve kanalizasyon kokusunu önlemek amacıyla tesis içerisine lavanta, ıhlamur gibi kokulu bitkiler dikerek, kokuyu ört bas ettiklerinin altını çizdi.

Arıtma tesisindeki tadilatları yerinde inceleyen Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl yaptığı açıklamada ” 1989 yılında belediye başkanı seçildiğimde şehir şebekesi inşaatını bitirerek, bu tesisin yapımına başladık. Maliye Bakanlığından burayı teslim aldıktan sonra, 1993-1994 yılından sonra tıkır tıkır çalışan bir tesis inşa ettik. Ama herkesin ağzında arıtma çalışmıyor, göle sızıntısı çoğaldı, göl yandı yıkıldı diye bir çok iddiada bulunuldu, konuşuldu. Bizim arıtma tesisimiz 30 yıldır sürekli çalışıyor. Biz bunu ispat edebiliriz. Bizim kadimden gelen atalarımızın göl üzerine titizliği vardı. Pislik atılmaması konusunda bir alışkanlığı vardı, o dönem bu yüzden böyle bir uygulamayı hayata geçirmiştik. Bu belediye başkanlığı dönemim de arıtma tesisinin üst yapısının bir kısmını çamurdan kurtararak, beton aşınmalarını tamir ettik, içinin borularını ve çalışmaya elverişi kalamayan mekanizmalarını değiştirdik, dökülmelerini tamir ettik.Sonuçta burası 30 yıldır çalışan bir tesis. Deformasyona uğradığını gördükten sonra böyle bir tadilat projesini gerçekleştirdik. Malzemelerini temin ettik ve daha iyi çalışabilir hale getirdik” dedi.

Ayrıca Burasının çok güzel toprağı ve doğal gübresi olmasına rağmen burası peyzaj konusunda iyi durumda değildi. Bu konuda hem kokuyu önlemek amacıyla hem de arıtma tesisinin çevresinde peyzaj çalışması yaparak, Lavanta ve Ihlamurlar dikerek kokunun önüne geçmek ve fotoğraf çekinmek isteyenlere bir mekan haline getirdik diyebiliriz. Allahın bize verdiği çok büyük üstünlüğü bulunan İlçemize aroması yüksek çiçek üreterek, Kanalizasyon kokusunu önlemek amacıyla bir çok kokulu bitki diktik. İnşallah bir kaç yıl sonra gelinli bir park haline gelecek” dedi.

Isparta - 7:10 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON TWEETLER